1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
3 years ago
10

Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?

Mathematics
2 answers:
wel3 years ago
7 0
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
Dennis_Churaev [7]3 years ago
7 0


7 for 8.47 because 8.47/7=1.21 and 11.07/9=1.23

You might be interested in
Which scatterplot shows the correct division for using the Divide-Center of Data method to draw the trend line?
WARRIOR [948]

The appropriate scatter plot which depicts the correct divison for using Divide center to draw trend line is the plot B(second plot)

In other to perform a correct divison of points using the divide center method of drawing a trend line;

• The dividing vertical line must be drawn at the midpoint(a position where there are equal number of data points to the left and right of the vertical line.

Evaluating the options given based on this condition, only option B has it's vertical line dividing the 6 data points into two equal portions (3 on either side of the graph)

Learn more : brainly.com/question/18249717

8 0
2 years ago
Rebecca's dog runs with an initial speed of 1.5m/s on a waxed floor. It slides to a stop within an acceleration of -.25 m/s/s. H
yanalaym [24]
The correct  answer would be : 1.75
8 0
3 years ago
Write a comparison statement for the depth of the hermit crab and the redfish.
Delicious77 [7]
2 ft > -3 ft
The redfish is deeper than the hermit crab.
8 0
3 years ago
Alexa spins a spinner that is divided into equally sized red, green, and blue sections. What is the probability that Alexa spins
vesna_86 [32]
The probability that Alexa spins an orange is zero. Since there is no orange on the spinner, there is no way for her to get an orange. Hope this helped!
4 0
3 years ago
Help please ❤️ I don’t understand
tigry1 [53]

Answer:

75% of 124 is 93.

Step-by-step explanation:

I hoped this helped ^^

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Can anyone help with these? I appreciate and I will award 5 stars and brainliest
    14·1 answer
  • A grocery store clerk put only packages of flour tortillas and packages of corn tortillas on a shelf. The ratio of the number of
    12·1 answer
  • Wendy and bob are counting penguins to find how many had a scarf. Wendy said 2/3 of the penguins had a scarf. Bob said that 6/9
    8·1 answer
  • 10 ^(x+3)-4=20 solve exponential and log equations
    14·1 answer
  • Annie is 3years older than james use j to represent james age
    6·2 answers
  • What’s the answer for this
    9·1 answer
  • If you roll a six sided die six times What is the best prediction possible for the number of times you will roll an even number?
    8·1 answer
  • 5kg of compost cost £7.50. Find the cost of 10kg of compost and 100kg of compost
    9·1 answer
  • The area of a rectangle is 3920 square meters. If the ratio of the length to the width is 5:4, find the perimeter of the rectang
    10·1 answer
  • Can someone help please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!