1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
3 years ago
5

Again.. your girl needs help again ..

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
6 0

<u>Answer:</u>  C. 3x^{2} + 3

<u>Explanation:</u>  you basically combine f(x) and g(x).

2x^{2} + 5 + x^{2} -2      combine your terms

3x^{2} + 2    your final answer


hope this helps!❤ from peachimin


You might be interested in
To get a 100 kilograms of a 48% fat content chocolate how many kilograms of a 30% and 50% mix should be used
wlad13 [49]
A kilogram %30 chocolate,
b kilogram %50 chocolate,
a+b = 100 kilogram chocolate,

48.(a+b) = 30.a + 50.b
48a + 48b = 30a + 50b
18a = 2b
b = 9a

a+b = a + 9a = 10a = 100 kg
a = 10 kg
b = 9.a = 90 kg

You should use,

10 kg %30 chocolate,
90 kg %50 chocolate
8 0
3 years ago
Como funciona una tanda?
SVETLANKA909090 [29]

tipo de lote? para qué tema

5 0
3 years ago
The volume of a box is given by V = 2x3-11x2 +10x +8. One side is (x - 4) and another side is (2x + 1).
user100 [1]

Answer:

The length of the third side is ( x - 2 )

Step-by-step explanation:

Volume of a box is the product of its length, width and height.

Volume of box = length × width × height.

One side is (x - 4) and another side is (2x + 1).

These given sides can be either length, height or width.

The volume of a box is given by V = 2x3-11x2 +10x +8. This means each of the sides are factors of the volume. To get the third side, we divide the volume by the product of the two given sides.

Product of the two given sides =

( x-4 ) (2x + 1) = 2x^2 + x - 8x + 4

= 2x^2 - 7x - 4

The long division is shown on the attached photo

The length of the third side is ( x - 2 )

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + 2y = 9 x - 4y = 4
kherson [118]

Answer:

Enter a problem...

Algebra Examples

Popular Problems Algebra Solve by Substitution 3x-4y=9 , -3x+2y=9

3

x

−

4

y

=

9

,

−

3

x

+

2

y

=

9

Solve for

x

in the first equation.

Tap for more steps...

x

=

3

+

4

y

3

−

3

x

+

2

y

=

9

Replace all occurrences of

x

in

−

3

x

+

2

y

=

9

with

3

+

4

y

3

.

x

=

3

+

4

y

3

−

3

(

3

+

4

y

3

)

+

2

y

=

9

Simplify

−

3

(

3

+

4

y

3

)

+

2

y

.

Tap for more steps...

x

=

3

+

4

y

3

−

9

−

2

y

=

9

Solve for

y

in the second equation.

Tap for fewer steps...

Move all terms not containing

y

to the right side of the equation.

Tap for more steps...

x

=

3

+

4

y

3

−

2

y

=

18

Divide each term by

−

2

and simplify.

Tap for more steps...

x

=

3

+

4

y

3

y

=

−

9

Replace all occurrences of

y

in

x

=

3

+

4

y

3

with

−

9

.

x

=

3

+

4

(

−

9

)

3

y

=

−

9

Simplify

3

+

4

(

−

9

)

3

.

Tap for more steps...

x

=

−

9

y

=

−

9

The solution to the system of equations can be represented as a point.

(

−

9

,

−

9

)

The result can be shown in multiple forms.

Point Form:

(

−

9

,

−

9

)

Equation Form:

x

=

−

9

,

y

=

−

9

image of graph

7 0
3 years ago
Someone tell me what is x/3=33? I'm in 7th grade so I'm not in the hard algebra yet.
navik [9.2K]
To get rid of the 3, you multiply the x/3 by 3 to get x by itself. But if you multiply one side you have to multiply the other. So x = 99
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I WILL PICK BRAINLIEST FOR WHOEVER HAS THE RIGHT ANSWER.
    14·2 answers
  • Two complementary angles have measures of s and t. if t is less than twice s, which system of linear equations can be used to de
    11·1 answer
  • What is the MAD of 0,3,6,9,11,13,14
    6·1 answer
  • Determine the value of x in the figure.
    13·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (66, 85) and (4, 21).
    7·2 answers
  • Sarah is having a birthday party. She plans to give everyone 1-1/2 cups of ice cream. If she plans to serve 10 people, including
    7·1 answer
  • Plz help IT HARD WILL MARK BRAIN
    5·2 answers
  • I've asked this question 3 times. HELP!!!!!
    12·2 answers
  • Joan made a graph modeling her income and costs for selling x loaves of zucchini bread at the farmers' market.
    15·1 answer
  • Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!