1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
7

Unit rate for 14 lb for $2.99

Mathematics
1 answer:
bulgar [2K]3 years ago
4 0
14/2.99=1/x
14x=2.99(1)
x=2.99/14
x=0.213571429

You might be interested in
What is the unit rate for meters per second if a car travels 450 meters in 25 ​seconds?
Fantom [35]
M/s =meters per second
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of f(x)=1/2^x
SCORPION-xisa [38]
Downloaded Photomath it’s going to help you a lot
8 0
4 years ago
How to write a math phrase in algebraic expressions
Maksim231197 [3]
2^5*2=? I think but ok whatever
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle on a coordinate plane is translated 5 units up and 3 units to the left. Which rule describes the trar
Citrus2011 [14]

Answer:

(x, y) → (x - 3, y + 5 )

Step-by-step explanation:

A shift of 3 units to the left means subtract 3 from the original x- coordinate.

A shift of 5 units up means add 5 to the original y- coordinate.

Thus the rule representing the translation is

(x, y ) → (x - 3, y + 5 )

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
My sister needs help!
arlik [135]

.....................

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Erick, Mia, and Isabelle golfed 9 holes. Erick scored 10 more than Mia, and Isabelle scored 16 less than twice Mia's score. Use
    10·1 answer
  • a collector has 120 movie posters and 100 band posters. she wants to sell 24 movie posters but still have her poster collection
    11·1 answer
  • I. Let f(x) = 2x – 1, g(x) = 3x, and h(x) = x2<br> + 1. Compute the following:<br><br> 2. f o h(3)
    14·1 answer
  • Lilah is moving from Portland to Seattle. It takes her 3 hours to go by train. Mason leaves the train station in Portland and dr
    8·1 answer
  • Which statements about triangles are true? Select all that apply. Two triangles can be put together to form a parallelogram. The
    9·2 answers
  • Two parrallel lines were cut by a transversal.
    15·2 answers
  • What is 2/9 ÷ 1/2 ???
    7·2 answers
  • cashews cost $1.74 per pound. walnuts cost $1.92 per pound. how much will 3 1/3 pounds of cashews and 2 5/8 pounds of walnuts co
    13·1 answer
  • I need help I have been stuck on it FOREVER!!!
    12·2 answers
  • A circle has a diameter of 8 m. what is the circumference? use 3.14 for pie
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!