1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
12

HELP 3 grades 6 th grade math

Mathematics
2 answers:
Alecsey [184]3 years ago
8 0
The answer will be D
Allushta [10]3 years ago
3 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
one bag of pretzels cost three dollars. five bags of pretzels cost $10.which has the lower unit price
Karo-lina-s [1.5K]
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
7 0
3 years ago
It is -9° now. The temperature will drop 5° in two hours. What will the
liberstina [14]

Answer:

-14°

Step-by-step explanation:

-9 - 5

-9 + (-5)

-14

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
- Which expression shows 50 + 30 written as a product of two factors?
asambeis [7]

Option 4 is the answer.

50+30

=80

10(5+3)

= 10×8

=80

Hence, the correct option => 10(5+3)

Hope it helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find the measure of angels
Travka [436]
To find the measure<span> of the smallest angle of the triangle, we multiply 4 times 10. So, 4 x 10 = 40. Remember, the sum of the angles of a triangle is 180 degrees. Just take what you are given in a problem and try to </span>determine<span> what will make the final angle add up to 180 degrees.</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats is the square root of 2 multiply by one over the square root of 2
Ket [755]

When ANY number is multiplied by its own reciprocal, the product is ' 1 '.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the length of the unknown side . round your answer to the nearest tenth
    7·2 answers
  • Yesterday, Audrey drank the liquids shown in the
    15·2 answers
  • At 4:30pm, the thermometer outside of Yasmine's window read 40*C. It had risen 8* between noon and 4:30pm and 5* between 7:00am
    6·1 answer
  • Suppose that y varies jointly with w and x and inversely with z and y = 320 when w = 6, x = 20, and z = 3.
    9·2 answers
  • Harrison bought 4 T-shirts for 23.88. How much did he pay for each T-shirt? Show your work.
    11·1 answer
  • Is the right angle the small angle in a right triangle
    11·2 answers
  • Sam mows a ¼ of a lawn in ½ of an hour. At this rate, how long will it take him to finish one lawn?
    5·1 answer
  • I will mark brainlist please help!!
    13·1 answer
  • Solve the inequality 11 &lt; x - 16
    15·1 answer
  • Dan made 85% of his free throws. If he took 45 shots how many did he make?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!