Answer:
Standard direct material cost= $306,000
Explanation:
Giving the following information:
Cullumber Products plans to produce 10,200 units in January. Each unit requires 6 pounds of plastic, which costs $5 per pound.
<u>First, we need to calculate the standard pounds needed:</u>
Standard pounds of plastic= 10,200*6= 61,200 pounds
<u>Now, the standard cost:</u>
Standard direct material cost= 61,200*5
Standard direct material cost= $306,000
Answer:
B) Children’s clothing only
Explanation:
cost of the expansion $148,000
three mutually exclusive projects:
- NPV $221,000 for children’s clothing ≥ $148,000 (initial investment)
- NPV $178,000 for exclusive gifts ≥ $148,000 initial investment
- NPV $145,000 for decorator items ≤ $148,000 initial investment
The projects whose NPV is positive should be considered (this eliminates decorator items)
Since the projects are mutually exclusive, only one can be chosen. So the project with the highest NPV is the best project for the store ⇒ children's clothing
Answer:
Economies of Scale refer to the cost advantage experienced by a firm when it increases its level of output. The advantage arises due to the inverse relationship between per-unit fixed cost and the quantity produced. The greater the quantity of output produced, the lower the per-unit fixed cost.
Explanation:
I would assume inside of an office building with cubicles.
Answer:
The cost of goods available for sale is $650,100
Explanation:
Credit terms of 3/15, n/45 means that 3% discount for the payment within 15 days and the full amount to be paid within 45 days.
The discounts Northwest Fur Co. took = $560,000 x 3% = $16,800
Northwest uses a perpetual inventory system and the gross method to record purchases.
Net Purchases = Purchases - Purchase Returns - Purchases Discounts + Freight-In = $560,000 - $4,900 - $16,800 + $8,800 = $547,100
The cost of goods available for sale = Beginning merchandise inventory + Net Purchases = $103,000 + $547,100 = $650,100