1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
5

The cost of producing x units of a product is C dollars, where C is given by the function C = 0.25x2 - 80x + 30000. (See the gra

ph provided.) How many units should be produced to generate the lowest cost?
Mathematics
1 answer:
Nat2105 [25]3 years ago
4 0
From calculus, to determine the maxima or minima of the graph, get the derivative of the equation and equate to zero. So, we derive first the equation of the graph and equate to zero.

C = 0.25x² - 80x + 30000
dC/dx = 0 = 0.5x - 80 + 0
0.5x = 80
x = 80/0.5
x = 160 units

The minimum cost (although not asked) is:

C = 0.25(160)² - 80(160) + 30000
C = $23,600

The answer is 160 units.
You might be interested in
A rectangular piece of metal is 25 in longer than it is wide. Squares with sides 5 in long are cut from the four corners and the
Licemer1 [7]

Answer:

The original length was 41 inches and the original width was 16 inches

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the original length of the piece of​ metal

y ----> the original width of the piece of​ metal

we know that

When squares with sides 5 in long are cut from the four corners and the flaps are folded upward to form an open box

The dimensions of the box are

L=(x-10)\ in\\W=(y-10)\ in\\H=5\ in

The volume of the box is equal to

V=(x-10)(y-10)5

V=930\ in^3

so

930=(x-10)(y-10)5

simplify

186=(x-10)(y-10) -----> equation A

Remember that

The piece of metal is 25 in longer than it is wide

so

x=y+25 ----> equation B

substitute equation B in equation A

186=(y+25-10)(y-10)

solve for y

186=(y+15)(y-10)\\186=y^2-10y+15y-150\\y^2+5y-336=0

Solve the quadratic equation by graphing

using a graphing tool

The solution is y=16

see the attached figure

Find the value of x

x=16+25=41

therefore

The original length was 41 inches and the original width was 16 inches

3 0
3 years ago
Ratios that are equivalent to 25%
Nataliya [291]
Percent means parts ot of 100
25%=25/100=1/4
ratio is 1:4 or 2:8 or 6:12
4 0
3 years ago
I need help with a math question
adoni [48]
6/8+7/8=13/8 or 1 5/8
4 0
2 years ago
Find the value of x.
Stels [109]

Answer:

x=136

Step-by-step explanation:

The sum of the angles inside a quadrilateral add to 360, so

79+55+110+x=360

Combine like terms

224+x=360

Subtract 224 from both sides

x=136

7 0
3 years ago
How do you solve this?
Alchen [17]
The answer is (3x^2 - x +2 )= to AC
Area = 1/2 |BD| |AC|
(9x^3 - 3x^2 + 6x) = 1/2 (AC) 6x
3x ( 3x^2 - x +2 )= 1/2 (AC) 2(3x)
3^2 - x +2 = AC
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Translate the following into an algebraic expression:
    10·1 answer
  • How many photons with 10 ev are required to produce 20 joules of energy?
    13·1 answer
  • How many times does 21 go into 457 with a remainder
    12·2 answers
  • Line l contains the points (1,5) and (4, -4). point P has the coordinates (-1, 1)
    5·1 answer
  • Whats 1+1 because im having trouble
    13·2 answers
  • At over 15 million degrees Celsius, the temperature of the sun's core is high
    8·1 answer
  • A tutor kept track of how many students she had helped every week for a year. The range of the number of tutored
    11·1 answer
  • Someone please help me I’ll give out brainliest please don’t answer if you don’t know
    13·1 answer
  • Im struggling and need help fast please show work and tell me how to do it. no links
    8·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!