The initial statement is: QS = SU (1)
QR = TU (2)
We have to probe that: RS = ST
Take the expression (1): QS = SU
We multiply both sides by R (QS)R = (SU)R
But (QS)R = S(QR) Then: S(QR) = (SU)R (3)
From the expression (2): QR = TU. Then, substituting it in to expression (3):
S(TU) = (SU)R (4)
But S(TU) = (ST)U and (SU)R = (RS)U
Then, the expression (4) can be re-written as:
(ST)U = (RS)U
Eliminating U from both sides you have: (ST) = (RS) The proof is done.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
118•
Step-by-step explanation:
The interior side lengths are:
90
180-34
180-x
180-x
The sum of these are 360º
90 + 180-34 + 180-x + 180-x = 360
-2x = -236
x = 118º
Answer:
I'm not really sure but it's 30% yellow and 15% green soo or it is 45% or 15% but idk (i don't know if i helped you but that's what I try to do.
<span>A water tank is 1/8 full. The tank is 3/4 full when 42 gallons are added to the tank. How much water was originally in the tank? (I rewrote it, your wording was messed up)
3/4 = 6/8
1/8 + 6/8 = 7/8 = 42 gallons
42 divided by 8 = 5 1/4
So, the answer is 5 1/4. The tank originally 5.25 gallons of water.</span>