1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
9

Use the figure to identify the correct rule for the

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

It is A on edge

You might be interested in
A map of your town has a scale of 1 inch to 0.25 mile. There are two roads that are 5 inches apart on the map. What is the actua
tatiyna
If 1 inch is .25 miles then all you have to do is multiply .25 miles by 5 inches and u get 1.25 miles.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
YO PLS HELP IM STUCK!
lisov135 [29]

Answer:

thats what she said

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the sum of
Mars2501 [29]

If I read it right then 1. -147

2. -100

4 0
2 years ago
Frank started an assignment at 6:26 PM and finished it at 7:44 PM. How long did it take him? Give your answer in minutes.
Svet_ta [14]
7.44-6.26=1.18
1.18 in minutes is 78 minutes bc 1 hour is 60 minutes + 18 minutes is 78
Hope this helps :D
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
the formula y-y1 =m(x-x1) is the pot slope form of the equation of a line where m is the slope of the line and(x,y) and (x1,y1)
oksano4ka [1.4K]
\bf \begin{array}{ccccccccc}
&&x_1&&y_1&&x_2&&y_2\\
%  (a,b)
&&(~{{ 4}} &,&{{ -2}}~) 
%  (c,d)
&&(~{{ 5}} &,&{{ 0}}~)
\end{array}
\\\\\\
% slope  = m
slope = {{ m}}\implies 
\cfrac{\stackrel{rise}{{{ y_2}}-{{ y_1}}}}{\stackrel{run}{{{ x_2}}-{{ x_1}}}}\implies \cfrac{5-(-2)}{0-4}\implies \cfrac{5+2}{0-4}\implies -\cfrac{7}{4}

\bf \stackrel{\textit{point-slope form}}{y-{{ y_1}}={{ m}}(x-{{ x_1}})}\implies y-(-2)=-\cfrac{7}{4}(x-4)
\\\\\\
y+2=-\cfrac{7}{4}(x-4)\implies y+2=-\cfrac{7}{4}x+7\implies y=-\cfrac{7}{4}x+9
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply 4x 1/2. And 1/2 x3/4. Also 3/4 x1/3. Please need help with this
    12·2 answers
  • Mike is checking his bank account for a few transactions that he completed. He deposited a $640 paycheck withdrew $20 for dinner
    15·1 answer
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • The wheeler's bill at a restaurant is $63.00 how much money should mr. wheeler leaves as a tip if he plans to tip 15%?
    15·2 answers
  • There are 9 students in a class: 5 boys and 4 girls.
    13·1 answer
  • Independent Practice
    14·1 answer
  • I need this done today whoever gets this correct gets brainliest!!! PLZZ HELPP MEE!!!<br> hurryy
    9·2 answers
  • Which is greater 6/11 or 5/9 or are they equal?
    6·2 answers
  • A jar contains 50 tickets for a drawing. Of these, 7 are winning tickets. What are the odds in favor of drawing a winning ticket
    6·1 answer
  • A culinary club earns $1116 from a dinner service. They sold 32 adult meals and 60 student meals. An adult meal costs twice as m
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!