1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
3 years ago
7

Identify the hypothesis of the statement below.

Mathematics
1 answer:
poizon [28]3 years ago
6 0
Hello Crylicx, <span>If the sum of the measures of two angles is 180° , then the angles are supplementary angles so if you saying if its true or false you answer is correct.</span>
You might be interested in
Please help brainliest<br> (Algebra 1)
den301095 [7]

Answer:

B - 11 > (w - 4)²

C - y < 3⁴

D - 5 + 9 < 5 · 9

are your correct answers

Step-by-step explanation:

x² - 5x + 6 and z + 11 / 2z - 1 are equalities phrases and rest of them will be inequalities.

HOPE THIS HELPS YOU

Follw me = 10 thanks

Mark as brainliest = 10 thanks

1 thanks to me = 2 thanks

3 0
2 years ago
I can't figure this question out I've tried multiple times but only 2/3. Help, please.
Scrat [10]

Answer:

yes it is 2/3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A 55m and 35m broad park is surrounded by a 2.5m wide path.
daser333 [38]

Step-by-step explanation:

☄ \underline {\underline{ \text{Given}}} :

  • Length of a park ( l ) = 55 m
  • Breadth of a park ( b ) = 35 m
  • Width running outside the park ( d ) = 2.5 m
  • Rate of paving the path with stones = Rs 120 per sq.metre

☄ \underline{ \underline{ \text{To \: find}}}:

  • Area of the park
  • Cosy of paving the path with stones at Rs 130 per sq.metre

☄ \underline{ \underline{ \text{Solution}}} :

Part 1 : \boxed{\text{Area \:of \:a \:path \: running \:outside = 2d(l + b + 2d)}}

plug the known values and simplify :

⟹ \sf{2 \times 2.5(55 + 35 + 2 \times 2.5)}

⟹ \sf{5  \times 95}

⟹ \sf{475 \:  {m}^{2} }

Part 2 : \boxed{ \sf{Total \: cost = Area \: of \: paths \:  \times  Rate}}

⟹ \sf{475  \times 120}

⟹\sf{Rs \: 57000}

\purple{ \boxed{ \boxed{ \sf{ \tt{⟿ \: Our \: final \: answer : (i) = 475 \:  {m}^{2}   \:  and \: (ii ) = Rs \: 57000}}}}}

Hope I helped ! ♡

Have a wonderful day /night ツ

▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁

7 0
3 years ago
In the graph of an inequality, the area above a dashed line through the points (−6, 4) and (2, 4) is shaded. Which inequality do
Drupady [299]

Answer:A. y ≥ 2

Step-by-step explanation:

First the line is solid, a complete line not dotted so the inequality sign to use is : ≥  or ≤

The points have their y-coordinate vale as 2, (−5, 2) and (3, 2), this means the line crosses the y-axis at y=2 but because the shaded part is above this line, then the correct inequality will be :

y ≥ 2

7 0
2 years ago
The table below represents the function f, and the following graph represents the function g. x -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 f(x) 8 -2
BigorU [14]

Answer:

Complete the following statements.

The functions f and g have the same axis of symmetry.

The y-intercept of f is greater than the y-intercept of g.

Over the interval [-6, -3], the average rate of change of f is less than the average rate of change of g.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • A train travels at a constant speed of 75 Mi/h. The function f(x) =75x gives the distance that the train travels in x hours grap
    7·1 answer
  • (3x^2y)(7x^2y)(-2x^2y)
    12·2 answers
  • A kitchen floor measures 22 feet by 16 feet. He plans on laying tile down and each tile piece measures 16 inches by 16 inches. H
    5·1 answer
  • The line graph shows the average daily cost, rounded to the nearest 10 cents, that a homeowner paid for electricity each month o
    8·2 answers
  • A lady bought plates and bowls, 24 items in all. The price of each bowl was 60 cents; the price of each plate was 75 cents. The
    9·1 answer
  • In 30 days I lost 8 and 1/2 pounds how many pounds per week is that on average
    8·2 answers
  • Melanie has $64 in her checking account. She writes a check for $75. What is Melanie's checking account balance after writing th
    10·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • The probability of winning a game is 40%. How many times should you expect to win if you play each number of times? 5 times
    15·1 answer
  • What is 63 tenths less than 8.13?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!