1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
5

What's the answer? Thank you <3

Mathematics
1 answer:
abruzzese [7]3 years ago
7 0

Remark

You can get it just by looking at the net. It has 6 squares. Each square has a side of 5 cm by 5cm. Find the area of 1 square and multiply by 6.

Step One

Find  the area of one square.

<u>Formula</u>

Area = s^2

<u>Solve</u>

Area for 1 square = s^2 = 5^2 = 25 cm^2

Step Two

Find the area for six squares.

Area of the net = 6*Area of one square = 6 * s^2

6*s^2 = 6 * 25

Area = 150 cm^2


You might be interested in
Write a congruence statement for the pair of triangles zyb
Ray Of Light [21]
<span>(triangle) ZYB to (triangle) OWR by sss</span>
5 0
3 years ago
Tomas bought 80 tickets for rides at an amusement park. Each ride costs 5 tickets, and Tomas has been on x rides so far. Which e
Alex Ar [27]

Answer:

Option A, C and D are correct choices.

Step-by-step explanation:

Let x be the number of rides that Tomas has been on so far. Each ride costs 5 tickets. This means that cost of x rides will be 5x.

We are told that Tomas bought 80 tickets for rides at an amusement park.

To find the number of of tickets that Tomas has left we will subtract cost of x rides from total number of tickets that Thomas bought.

We can represent this information in an expression as: 80-5x

Now let us see which of our given choices in equivalent to our expression.

A. 80-5x

Upon looking at option A we can see that it is same as our expression, therefore, option A is the correct choice.

B. 80+5x

We can see that in this expression cost of x rides in being added instead of subtraction, therefore, option B is not a correct choice.

C. 5(16-x)

Upon distributing 5 we will get,

80-5x

Now this expression is same same as our expression, therefore, option C is the correct choice.

D. -5x+80

This expression is also same as our expression as we can rearrange the terms in this expression as: 80-5x, therefore, option D is a correct choice as well.

E. 5(16+x)

Upon distributing 5 we will get,

80+5x

We can see that in this expression cost of x rides in being added instead of subtraction, therefore, option E is not a correct choice.

6 0
3 years ago
Ms. Bloom brought 4 packs of treats for Halloween. She gave away 2 1/9 packs of treats to her class and gave away 5/9 packs of t
Eddi Din [679]

Answer: 1 1/3 packs of treats


Step-by-step explanation:

2 1/9 + 5/9 = 2 6/9, which can be simplified to 2 2/3.

We subtract 2 2/3 from 4, giving us 1 1/3

8 0
3 years ago
Solve for X<br><br> Thank youuu
maksim [4K]

Answer:

x= -4

Step-by-step explanation:

∠LMP + ∠PMN= 180° (adj. ∠s on a str. line)

-16x +13 -20x +23= 180

bring x term to 1 side, constant to the other:

-36x= 180 -13 -23

Simplify:

-36x= 144

x= 144 ÷ (-36)

x= -4

*The sum of the angles on a straight line is 180°

6 0
3 years ago
If 3/4 of an inch of rain fell in 1/2 hour, explain how to get the unit rate
bearhunter [10]

Answer:

Search to find the detailed rainfall collections if you want more detailed rainfall intensity data. If all available is monthly average in mm, take the monthly average and divide by number of hours in that month. So if you had 300 mm in April, take 360 mm/(30 days * 24 hours) = 0.5 mm/hour average monthly intensity. so that's it

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Nth term of 7 16 25 34 43
    9·2 answers
  • Solve the formula for the indicated variable:
    7·1 answer
  • Have you ever been on or seen a ride like this at a fair or amusement park? Imagine being strapped into your seat at the bottom
    8·1 answer
  • HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST!! What is the value of 8.25p + 3.99c, when p=12 and c=8.
    5·1 answer
  • What is that value is (5)squared
    8·2 answers
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP WITH #17 AND #6
    15·1 answer
  • The product of –12 and a number is 60.<br> Equation:<br> Steps:<br><br> help asap thx
    9·2 answers
  • What is the product of 5.8×1.2 explain how you know where to place <br> the decimal point
    15·1 answer
  • If the bearing of p from q is 120° , what is the bearing of q from p​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!