1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ololo11 [35]
3 years ago
13

What is a good way to remember how many ounces in a cup, etc...?

Mathematics
1 answer:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
4 0
<span>Easy way to remember gallons, quarts, pints, and cups....</span>

You might be interested in
Please help me solve this angle problem. It is due today!
Paul [167]
Answer: B
No explanation
7 0
3 years ago
Costs of Attendance
erastovalidia [21]

Answer:

y = 3,224x + 750

Step-by-step explanation:

Assuming the scholarship and grants are applied using the slope intercept form y=mx+b where m is the slope in this case the cost per year attending x the number of years attended and b the y intercept which in this case is the one time fee subtracting 13,774 by 10,550 gives us 3,224.

Since the one time fee is only in place once that would make it the y intercept therefore y=3,224x+750 is the correct answer

8 0
3 years ago
Ur wrong its acutully 39.8 not 39.75 u came up with the wrong answer.
alukav5142 [94]
It is 39.8 your right
3 0
4 years ago
What is the mathematical formula expressing Newton's Second Law of Motion?
Murrr4er [49]
<span>The acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the mass of the object.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.
navik [9.2K]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7  once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • on Saturday morning Owen earned $29. By the end of the afternoon he had earned a total of $67. Enter an equation, using x as you
    12·1 answer
  • If 1/64=4^2s-1 times 16^2s+2 what is the value of s?
    6·2 answers
  • Use the relationships between the angles to find the value of x (please answer)
    10·1 answer
  • 0.29m + 10= 0.35m. What is m
    5·1 answer
  • Consider the following hypothesis test: H 0: 20 H a: &lt; 20 A sample of 50 provided a sample mean of 19.4. The population stand
    15·1 answer
  • The width of a rectangle is 8cm less than it's length. The perimeter of the rectangle is 52 Cm.
    5·1 answer
  • Use synthetic division to find the result when x^4-2x^2-4x-48 is divided by x-3
    10·1 answer
  • A baker uses 1,232 ounces of flour daily. The baker's recipe for a loaf of bread calls for 12 ounces of flour. How many full loa
    15·2 answers
  • On a cold day, the temperature in a certain city changed - 23.8°F
    8·1 answer
  • Awnser all please I am struggling on it *BRAINLIEST* reward
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!