1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
13

A bedroom garbage can weighed 3/4 of a pound. A bathroom garbage can weighed 1/4 of a pound. Which is more

Mathematics
1 answer:
vivado [14]3 years ago
8 0
3/4 of a pound. Why? 1/4 & 3/4 have the same denominator so you just compare the numerators. 3 is obviously bigger then 1 so there is your answer. If you were thinking about let's say cakes it would be the other way around. Would you rather share it with 3 people and get small pieces or share it with 1, which can basically be yourself.
You might be interested in
What is the value of x in the equation of 3x-47=65 when y=4
cluponka [151]

Step-by-step explanation:

3x-47=65

3x=65+47

3x=112

x=37.3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me asap I’ll mark brainlist
Scorpion4ik [409]

Answer:

9/20

Step-by-step explanation:

Not hard. Multiply top and bottom by the other number. 3*3 = 9, and 4*5 = 20. so 9/20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
May anyone help me out with this question please
tangare [24]
4/52 = 1/13 <== here ya go
6 0
3 years ago
What is the value of (f*g)(-5)<br> f(x)=2x+1 ; g(x)=x^2
nikitadnepr [17]
F(-5) = 2(-5) + 1 = -9
g(-5) = (-5)^2 = 25

(f*g)(-5) = -9(25) = -225
4 0
3 years ago
Kellie bought 8 towels and spent $39.60.Each towel costs the same amount.
kvasek [131]

Answer: $54.45

Step-by-step explanation:

      First, we will find the price of one towel.

-> We will divide the cost by the towels bought.

$39.60 / 8 = $4.95

     Now, we can find the price of 11 towels.

-> We will multiply the cost of one towel by 11 to find the total cost.

$4.95 * 11 = $54.45

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the numerical coefficient of the term -13x^2y
    10·1 answer
  • Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice
    7·2 answers
  • Perform the indicated operation of <br>4.2+1.9​
    10·1 answer
  • What is the value of y when the value of x is 1 Car mileage for a hybrid car
    8·1 answer
  • Is the work shown below correct? Explain your answer.
    12·1 answer
  • Triangles MNO and RST are shown.
    15·1 answer
  • 2(y+1) for y =2 (will pick brainliest if right)<br> A:6 <br> B:5 <br> C:7<br> D:8
    7·2 answers
  • I need help asap I’m overtime
    12·1 answer
  • A rectangular school yard has a perimeter of 114 meters and an area of 702 square meters. What are the dimensions of the school
    9·1 answer
  • I need someone to Evaluate 271,000√3.<br><br> Make it into a fraction
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!