1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
3 years ago
12

What is the measure of ∠B?

Mathematics
2 answers:
stira [4]3 years ago
6 0
M<B = 360 - (57+132+96)
m<B = 360 - 285
m<B = 75
hjlf3 years ago
5 0
You should add all the angles together and get 285, so you subtract that from 360 and get 75. hope this helps.
You might be interested in
Prove sin^2x + cos^2x = 1
miskamm [114]
                                      sin²x + cos²x = 1
0.0002467198171x + 0.9997532802 = 1
                                                        x = 1
6 0
3 years ago
Angle is inscribed in circle O.<br> AB is a diameter of circle O.<br> What is the measure of B?
Andreyy89

Answer:

please insert a picture

3 0
2 years ago
Grady drove 34 miles to his grandmas house. Next he drove 48 miles to visit his uncle. The trip took 90 minutes. If he drove at
Alona [7]

Answer:

55 mph

Step-by-step explanation:

speed = 54.6667 miles per hour

approximately 55 miles per hour

hope this helps! :D

have a miraculous day!! <3

*plus, your stick student's dinner is pizza!! :D*

5 0
2 years ago
What is the value of x in the equation -x=2-3x+6
Ahat [919]
-x+3x=2x
2x=2+6
2x=8
8/2=4
x=4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A flea treatment last 4 weeks. Jim's dog had to be treated every 3 weeks. How many weeks of flea treatment would Jim's dog get i
Reptile [31]

Answer:

Number of weeks in a year = 52 weeks

If in a normal year when each package of flea treatment lasts for 4 weeks, then in a year there Jim's dog will have to be treated for

Where as, when the fleas are bad in a year, the treatment lasts for only 3 weeks.

Then in a year Jim's dog would get

So Jim's dog will get 17- 13 =4 treatments more.

4 treatments that are made in 3 weeks each will be 4×3 =12 weeks more treatment

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Ice skates on sale for 25% off cost $45. What is the regular price of the skates? a. $56.25 c. $70 b. $60 d. $80
    12·2 answers
  • Kim’s age is twice that of her sister. When you add Kim’s age to her sisters age you get 42. How ils is each sister Write an equ
    5·1 answer
  • Which choice shows the best estimate of the product 0.48×591
    13·2 answers
  • 4 + 5<br><br> Please help this is so hard and I don’t understand
    15·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Solve for the distance between (13,55) and (61,22). Round your answer to the nearest hundredth.​
    9·1 answer
  • What should A and B equal?<br><br> marking brainliest for correct answer!!
    10·1 answer
  • Value of x<br>cs<br>3<br>x<br>26² + 500-6​
    11·1 answer
  • In the diagram, JKLM~EFGH. Find the scale factor of JKLM TO EFGH. Plz help
    12·1 answer
  • suppose you can type 60 words per minute. what is the total number of words typed after 5, 10, 15, and 20 minutes?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!