1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
4 years ago
6

Factorise the expression fully; 72ab-36bc+48bd​

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]4 years ago
4 0

72ab-36bc+48bd

Factor out 12b from the expression

12b x(6a-3c+4d)

Answer : 12b x(6a-3c+4d)

You might be interested in
How many elements are in the union of five sets if the sets contain 10,000 elements each, each pair of sets has 1000 common elem
masya89 [10]

Answer:

40951

Step-by-step explanation:

Using the principles of inclusion - Exclusion

Where C(n,r)=n!/(n-r)!r!

Total elements in the five sets including number repetition is given as (10000)×C(5, 1) =10000× 5!/(5-1)!1!=10000×5=50000

Total Number of elements in each pair including number repetition of sets is given as

=(1000) × C(5, 2) =10000

Number of elements in each triple of sets is given as

=(100) × C(5, 3) =1000

Number of elements in every four sets

=(10) × C(5, 4)=50

Number of elements in every one set

(1) × C(5, 5)=1

Therefore total number of unique elements=50000-10000+1000-50+1

=40951

5 0
3 years ago
A flower bed has the shape of a rectangle 7 yards long and 4 yards wide. what is its area in square feet
charle [14.2K]
<span>In order to find the area of a rectangle, the width must be multiplied by the length. Since we know the length is 7 yards and the width is 4 yards, we can simply multiply these two values together. 4yd x 7yd= 28yds^2.</span>
5 0
3 years ago
Oliver earns $93 per week mowing lawns in his neighborhood. Which expression can be used to show how much money he earns in 6 we
ElenaW [278]
1 week  = $93
6 weeks = $93 x 6 
6 weeks = $558
6 0
3 years ago
a triangle has a 40° angle, a 120° angle and a side 2.5 centimeters in length. which of the following statements are true about
pochemuha

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A triangle is 180 degrees so 120+40 is 160

180-160=20

6 0
3 years ago
Need help tremendously
Alina [70]
<span>basically since 30 minutes is half of an hour, to get to a full hour you can multiply by 2, so you do that for both, 2/3 included so you get 2/3 * 2/1 4/3 is 1 1/3</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Give an example of when you would make a frequency table to solve a problem.
    14·1 answer
  • I need some help with this problem.
    8·1 answer
  • Need help must bring back to my school August 8
    9·1 answer
  • A rectangle has opposite sides that are parallel and congruent. What is the measure of each interior angle in a rectangle?
    9·1 answer
  • An online retailer wants to estimate the number of visitors that click on their advertisement from a particular website. Of 978
    9·1 answer
  • two years of local internet service cost $6855, including the installation fee of $85. What is the monthly fee?
    11·1 answer
  • Solve x²+5x+6=0 what is this answer
    15·2 answers
  • Plz help me with this ​
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5x%20-%204%20%3D%203x%20%2B8" id="TexFormula1" title="5x - 4 = 3x +8" alt="5x - 4 = 3x +8" ali
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!