1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
12

If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.

Mathematics
2 answers:
Andrei [34K]3 years ago
8 0
The first step would be to create an equation for this problem. You would divide the cost per ounce by the number of ounces. 
$8.95 ÷ 16 <span>= ?
</span><span>
Now, all you would have to do it solve it. 
$8.95 </span>÷ 16 = $<span>0.559375

The last step would be to round to the nearest cent. 
$</span><span>0.559375 = $0.56

A box of candy cost $0.56 per ounce. 

I hope this helps!</span>
Liula [17]3 years ago
7 0
One ounce will cost 55 cents
You might be interested in
Find the volume of the composite figure formed by a hemisphere with the radius
LekaFEV [45]

Answer:

8209.44

Step-by-step explanation:

CUBE: 20x20x20=8000

HEMISPHERE=2/3\pir²=

2/3\pi(10)²=209.44

8000+209.44=8209.44

5 0
4 years ago
Can someone answer these 3 questions? &lt;3
bezimeni [28]

Answer:

1. x=2

2. x=5

3.x=10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a certain region, the number of children who have been vaccinated against rubella is twice the number who have been vaccinate
MatroZZZ [7]

Answer:

C. 10 000

Step-by-step explanation:

If we called:

x = children who have been vacinated against rubella only

2x = children who have been vaccinated against mumps

y = children who have been vaccinated agains both

Children who have been vaccinated against mumps only = x - y

And we know that y = 2*(x-y)

=> 2y = 3x

y = 5000

There fore x = 7500

The number of children who have been vaccinated against rubella

= 2x - y = 2*7500 - 5000 = 15 000 - 5000 = 10 000

4 0
3 years ago
A group of students went on a field trip. The students were divided into 6 buses and each bus had less than 52 students. How man
Vikki [24]

Answer:

A maximum of 306

Step-by-step explanation:

You can estimate that since each bus had less than 52 students, that 51 were on each bus. 51 times 6=306

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need the answer and explain please and thank you.
Dafna11 [192]
Use cos sin and tan and looks up rules of cos sin tan and it will show you the rules and use those methods to plug into your equation
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plot the x intercepts of the function
    8·1 answer
  • Can you find the simplest form of this math problem.<br>​
    5·2 answers
  • What is the formula of a square​
    12·2 answers
  • Can someone help me with these 4 questions
    10·1 answer
  • Jerry had $740 in the savings account at 5% interest the money is in the account for 1/4 year how much interest did he receive?s
    9·1 answer
  • Andy is 2 years older than Jeff. In 5 years the sum of their ages will be 40.find their ages now
    6·1 answer
  • A coffee shop sold 2,880 iced coffees in July. In all, the coffee shop sold
    5·1 answer
  • 58×62 without actual multiplication​
    5·2 answers
  • Four men take 6 days to complete a certain work. Find the number of men needed to complete the same work in 8 days
    5·2 answers
  • Subtract 2 from the sum of j and 5
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!