1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
13

on a certain hot Summer's Day 613 people use the public swimming pool the daily prices are $1.75 for children $2.25 for adults t

he receipts for admission totaled $1184.75 how many children and how many adults when I am at the public for that day​
Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
6 0

389 children and 224 adults were at the pool that day.

Step-by-step explanation:

Cost of one child ticket = $1.75

Cost of one adult ticket = $2.25

Total people = 613

Total receipts worth = $1184.75

Let,

Number of children = x

Number of adults = y

According to given statement;

x+y=613    Eqn 1

1.75x+2.25y=1184.75    Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 1.75

1.75(x+y=613)\\1.75x+1.75y=1072.75\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

(1.75x+2.25y)-(1.75x+1.75y)=1184.75-1072.75\\1.75x+2.25y-1.75x-1.75y=112.00\\0.50y=112.00

Dividing both sides by 0.50

\frac{0.50y}{0.50}=\frac{112.00}{0.50}\\y=224

Putting y=224 in Eqn 1

x+224=613\\x=613-224\\x=389\\

389 children and 224 adults were at the pool that day.

Keywords: linear equation, subtraction

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/11236033
  • brainly.com/question/11306893

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Help help help help help
storchak [24]
Answer is

x > 5

Tell me if it helps
8 0
2 years ago
Write the explicit formula for the geometric sequence.<br><br> 64, 32, 16, 8, ...
Setler [38]

Answer:

aₙ = 1/2 x aₙ₋₁     n≥2

Step-by-step explanation:

aₙ = 1/2 x aₙ₋₁     n≥2  

a₁ = 64

a₂ = 1/2 x 64 = 32

a₃ = 1/2 x 32 = 16

7 0
3 years ago
What is the slope of the line x = 4?
rewona [7]
The slope is undefined because you need a y intercept as well.
8 0
3 years ago
Katya went to a craft store to buy beads. The table shows her choices.
faltersainse [42]

Answer:

100 beads for $2.95

Step-by-step explanation:

This is because the unit cost per item if you buy 100 beads for $2.95 would be $0.03

6 0
2 years ago
Find the real solution<br><br> x^4-x^3+2x^2-4x-8=0
Law Incorporation [45]

Answer:

There's 2 solution, x= -1 and x= 2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the domain and the range of the given relation <br> {(2,-8), (9,5), (-9,6), (6,-9)}
    5·1 answer
  • Tara walks 2 miles in 30 minutes At this rate,how far can Tara walk in 45 minutes?​
    9·1 answer
  • Sabrina is using an online calculator to calculate the outputs f(n) for different inputs n. The ordered pairs below show Sabrina
    5·2 answers
  • The bill for a stay in a hotel was $188 including $15 tax. what percent of the bill was the tax?
    9·1 answer
  • Separate the x- and y-values with a comma.<br> X=-3+y<br> 26x - 5y = 6
    14·1 answer
  • 6) z = y h , solve for x<br> у
    14·2 answers
  • Please help!!!!! 10 points!!
    6·2 answers
  • An item cost $420 before tax, and the sales tax is $33.60. Find the sales tax
    6·1 answer
  • What is the GCE of 95 and 120 :
    9·2 answers
  • Sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!