1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
13

What is the answer to this question can you please answer right

Mathematics
1 answer:
Arada [10]3 years ago
6 0
On Monday she made 50 throws.
On Tuesday she made 56 throws.

a) The increase is just how much more she made the next day.
56 - 50 = 6
She had an increase of 6 free throws.

b) To find the percent increase, all you do is divide the two numbers.
56/50 = 1.12
To change that into a percentage, either multiply it by 100 or move the decimal point two places to the right.
1.12 × 100 = 112
She had a 112% increase in her free throws.

The answer is:
D. 6; 112%
You might be interested in
Plss help (IF ITS BOTH OR NEITHER PLS TELL ME) Zoom in to see full pic!!
MrRa [10]
It would be B, the second triangle.
Hope this helps.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the answer to -10 x 20
likoan [24]
Multiply 10 x 20 and change the sign
-200
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gcf of the terms of the polynomial 18x^4-27x^3-36x^2
Reptile [31]
It's 3, all terms are divisible by it
7 0
3 years ago
What is the sum of and ?
Illusion [34]

can you explain more detailed ? is about exel? or other thing pls i can help you if you explain more detail

6 0
3 years ago
Matthew purchases 3 loaves of bread for $1.97 each and 4 gallons of milk. Jose purchases 3 pounds of chicken for $3.99 a pound a
BlackZzzverrR [31]
So first you need to multiply 3 and 1.97 which equals 5.91 and that is for Matthew. Now for Jose, you multiply 3 by 3.99 and that equals 11.97. And so to find out how much money they each spend you subtract 11.97 and 5.91 which is 6.06. And to find out how much each gallon of milk is you divide 6.06 by two which is 3.03. So then you multiply 3.03 by 4 because Matthew purchased 4 gallons of milk and that is equal to 12.12 then you multiply 3.03 by 2 for Jose's milk and that equals 6.06. Matthew's total is 5.91 plus 12.12 and that is 18.03. Jose's total is 11.97 plus 6.06 and that equals 18.03 also. Both Matthew and Jose spent $18.03 on groceries and each gallon of milk costs $3.03.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • -4/5+4/5=<br> The slash s faction not division it this problem.
    11·1 answer
  • A=1/2*3.14*w^2+2lw<br><br> Solve for l
    7·1 answer
  • List 5 numbers with a mean of 5
    13·2 answers
  • 5+4 X 2+6-2 X 2-1
    12·1 answer
  • It takes you 5 hours to complete a 375-kilometer trip. What was your average speed on this trip?
    11·2 answers
  • Y=1/2x+1 and 2y-x=2 the system shown has how many solutions
    8·1 answer
  • What collateral secures a mortgage?
    13·1 answer
  • Marilyn uses a credit card with a 19.9% APR compounded monthly to pay for car repairs totaling $991.38. She can pay $410 per mon
    7·1 answer
  • Are the following triangles similar? Show all work and/or explanations. If so, state the reason (SSS,SAS,AA)
    10·1 answer
  • Willow Brook National Bank operates a drive-up teller window that allows customers to complete bank transactions without getting
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!