1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
3 years ago
7

Jess is in art club and they have two leadership positions (President and Vice President) there are 15 members. How many members

can take each spot?
Mathematics
1 answer:
kari74 [83]3 years ago
3 0
Only 2 members can take a spot because there are only 2 positiot
You might be interested in
Yvonne continues to work full-time at her job while she attends college part-time. It takes 5 years for Yvonne to complete
Leni [432]
The answer to this is A
5 0
2 years ago
Can someone please explain how to solve this step by step with answer? Thank you.
lidiya [134]

a)

well, she put 4000, and she earned in interest 960, so her accumulated amount is just their sum, 4960.

b)

now, it doesn't say, so we're assuming is <u>simple interest</u>, as opposed to compound interest.


\bf ~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill&960\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$4000\\ r=rate\to r\%\to \frac{r}{100}\dotfill\\ t=years\dotfill &3 \end{cases} \\\\\\ 960=(4000)(r)(3)\implies \cfrac{960}{(4000)(3)}=r\implies 0.08=r \\\\\\ \stackrel{\textit{converting to percentage}}{r=0.08\cdot 100}\implies r=\stackrel{\%}{8}


c)

let's make the rate 1% greater then, and check


\bf ~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$4000\\ r=rate\to \stackrel{8+1}{9\%}\to \frac{9}{100}\dotfill&0.09\\ t=years\dotfill &3 \end{cases} \\\\\\ I=(4000)(0.09)(3)\implies I=1080 \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \stackrel{\textit{at 9\%}}{1080}-\stackrel{\textit{at 8\%}}{960}\implies \stackrel{\textit{that much more}}{120}

4 0
3 years ago
Is it possible for a quadrilateral to have only 2 right angles? if so,draw an example.
borishaifa [10]
No, quadrilaterals have to have 4 right angles
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is from second grate<br><br>help me!​
Aleksandr-060686 [28]

the answer #1 is:40 tens and 3 ones

answer to #2 is: 50 tens and 5 ones

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nikki spent $59.29 on clothing. She bought 3 shirts and a pair of pants. The pair of pants cost $21.79. If each shirt cost the s
7nadin3 [17]
The amount she had after the pants is $37.50
the you take $37.50 divide it by 3 and you get $12.50 so each shirt would cost $12.50
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Natalie went to the shoe store and bought two pairs of sneakers. One pair was $35.60, and the other was $49.95. If she has $100.
    13·2 answers
  • 20 points
    7·1 answer
  • Identify the rule for the following pattern:<br> 99, 90, 81...
    6·1 answer
  • 12 POINTS<br>Simplify i38. <br> i <br> −1 <br> −i <br> 1
    7·2 answers
  • During a relay, Natasha swam 0.8 km and Kevin swam 500 m. How many meters did they swim in total?
    10·2 answers
  • What is 1/5m - 20 = to
    15·2 answers
  • The pizza shop offers a 15 percent discount for veterans and senior citizens. If the price of a pizza is $12, how would you find
    14·2 answers
  • Which rate has the same unit rate as 126 miles in 9 hours.
    10·1 answer
  • Find the unit rate 30 in per 5 years the unit rate is inches per year​
    6·1 answer
  • What is the length of the missing side?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!