1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
14

Round the number 3,250.0883 to the nearest hundredth.

Mathematics
2 answers:
Mama L [17]3 years ago
7 0
3,250.0883 rounded to the nearest hundredth is 3,250.09~
sineoko [7]3 years ago
3 0
Hundredth

The number will be 3.250.09

Other examples:
12 = 10
1.09 = 1.10
899.765=899.77
You might be interested in
Sandra saves 10% of her salary for retirement. This year her salary was $2,000 more than in the previous
NNADVOKAT [17]
You should divide 48,000 by 12 which is 4000+ 2000=6000
So it should be $6000
Hope this is right I’m not 100%
6 0
2 years ago
If jill and katie share 42 chocolates in the ratio of 3:4 then how may chocolates does jill get?
nasty-shy [4]

Answer:

jil got 18 chocolates

Step-by-step explanation:

let the ratio constants be x,

so, jil has 3x chocolates

katie has 4x chocolates

and we know total chocolates = 42

then,

=》3x + 4x = 42

=》7x = 42

=》x = 42 ÷ 7

=》x = 6

so, jil got 3x = (3 × 6) = 18 chocolates

katie got 4x = (4 × 6) = 24 chocolates

5 0
2 years ago
A battery is charged. The percentage of the battery’s capacity that is charged as a function of time (in minutes) is graphed.
igor_vitrenko [27]

Answer:

  A- 12 percent

Step-by-step explanation:

You can see on the graph that the charged percentage of capacity changes from 40 to 50 in 5 minutes. Then the increase in 6 minutes will be slightly more than 10 percent.

The linear rate is (10%)/(5 min) = 2%/min, so in 6 minutes it will be

  (2%/min)×(6 min) = 12%

This calculation is consistent with our observation from the graph.

Every 6 minutes, 12 percent is added to the capacity.

3 0
2 years ago
a store sells 1/3 pound of asparagus for $.75. You need to buy 5 pounds How much will u pay? Draw a modell or explain step by st
lana66690 [7]

Answer:

$11.25


Step-by-step explanation: multiply .75 by 3 then multiply that answer by 5 and get your answer.


3 0
3 years ago
Which of the h-values satisfy the following inequality 6 ( greater than or equal to sign ) h/2?
Amiraneli [1.4K]

Start from

6 \geq \dfrac{h}{2}

Multiply both sides by 2:

12 \geq h

Which you can rewrite as

h \leq 12

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Johnny has a job that pays $6 per hour plus tips. If Johnny worked 5 hours and made $45, write an equation in point-slope form t
    9·1 answer
  • Estimate Tim grew 4,799 carrots and nancy grew 3,699 carrots this year. Approximately how many carrots did they grow together?
    7·2 answers
  • Pedro built nine bicycles in 25 hours, at this rate how many bicycles will he build in a 400 hour week
    12·1 answer
  • Narine is solving the equation = 6 for q. Her work is shown. = 6 = 62 3q = A q = B What are the correct values for A and B? A =
    15·1 answer
  • Teri has a 36inch long ribbon.she cuts ten 3-inch pieces from her original ribbon.How much of the original ribbon is left?
    9·1 answer
  • What is the y-intercept
    9·2 answers
  • First, rewrite 14/25 and 11/20 so that they have a common denominator. Then, use <, =, >
    9·1 answer
  • Pls help extra points and mark brainlist
    14·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • 4²+A = can someone simplify this please
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!