1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
4 years ago
15

Ava made a new playlist with half as many songs as her last playlist. Let p represent the number of songs in her last playlist.

Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]4 years ago
3 0

Answer:

x=p/2

Step-by-step explanation:

Assuming X is the number of songs in her new playlist, and she has half as many as her previous one (p), the answer is: X equals P divided by 2

You might be interested in
FUN QUESTIONS OF MATHETICS FOR BOREDISH PEOPLE:<br> 3x3?<br> 4x5?<br> 8x9?<br> 7x3?
PIT_PIT [208]

Answer: 3x3=9, 4x5=20, 8x9=72, and 7x3=21!

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
the kline family went on vacation last year and paid $199 a night for the hotel room. This year, the price has increased by 5% .
dangina [55]

Answer: $208.95

Step-by-step explanation: $199 x .05= 9.95 + $199= $208.95

8 0
3 years ago
I need help pls this is to confusing
OleMash [197]

Answer: the value of a is less than b because its to the left

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A border is made of 32 2/3 bricks that are 1 1/6 feet long
Ymorist [56]
What’s the question??????
6 0
3 years ago
Divide 7/15 by 3/5<br><br> A. 7/9<br> B. 75/21<br> C. 21/75<br> D. 7/25
hodyreva [135]
7/15 ÷ 3/5 =
= 7/15 * 5/3 =
= 7/3 * 1/3 =            (after simplifying)
= <u>7/9</u>

Correct answer: A

Just keep in mind that dividing one fraction by another fraction is as much as multiplying the same fraction by an inverse of the second one.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz answer it the last question
    8·1 answer
  • Suppose a pack of candy bars has 4 bars. Each bar weighs 5.88 ounces. How much does the pack weigh?
    15·2 answers
  • Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28y%20-%201%29%28y%20%2B%203%29" id="TexFormula1" title="(y - 1)(y + 3)" alt="(y - 1)(y + 3)"
    8·1 answer
  • Find an equation of the line perpendicular to the graph of l4x-y 8 that passing through the point at (-2, 5)
    8·1 answer
  • Which can be a next step in the construction of an angle with a side on line l that is congruent to ∠ABC?
    14·1 answer
  • Order these numbers from least to greatest: 1/2, 0, 1, -1 1/2, -1/2, -1
    5·2 answers
  • The probability that the ticket drawn has a number which is a multiple of 3 or 5?
    11·1 answer
  • A cork has a mass of 3 grams and a volume of 16 cm3<br> . Calculate the density.
    5·2 answers
  • Please help, ill mark brainliest = )
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!