1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
3 years ago
15

Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price

Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]3 years ago
6 0

Answer: Unit price = 0.2 per ounce

Step-by-step explanation:

What we were given;

Product price = $4

Quantity of product = 20 ounce

To get the unit price of the strawberry jam,

We simply devide the product price by the quantity of the product

Therefore;

Unit price = 4 / 20

Unit price = 0.2 per ounce

You might be interested in
The lines represented by the equations y x = 2 and y = x<br> 2 are
Sloan [31]

Answer: Parallel

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The volume formula of a right pyramid is V= 1/3 Bh. What does B represent?
tino4ka555 [31]

Answer:

B is the area of the base

Step-by-step explanation:

V= 1/3 Bh

V is the volume

B is the area of the base

h is the height of the pyramid

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nate biked 56 miles in 4hours. what was Nates average speed for 1 hour?<br>​
son4ous [18]
The answer to this one is simple.
An equation to model with would be
? * 4 = 56.

To find ? All you have to do is divide 56 by 4.

So the answer to your question is 14 miles per hour.

Hope I did this right and hope I helped you :))))
5 0
3 years ago
Solve the inequalities 3x2 – 11x &gt; 20
Bas_tet [7]

Answer:

x=-10

Step-by-step explanation:

3x · 3x=9x-11x>20

-2x>20

÷-2    -2

___________-

x=-10

Hope this helps ∞

5 0
3 years ago
8 + 4a + 6.2 - 9a = ​
Strike441 [17]

Answer: 14.2 - 5a

Work: I just did "CLT" of "Combine Like Terms". I did 8 + 6.2 First because 8 is first, then I did 4a - 9a which is -5a, and I combined them, and got the answer. I hope this helps, and stay safe! :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve x/8 + 5/6 =2 . Justify each step.
    8·2 answers
  • Match the equation with its graph 15x -12y=60
    11·1 answer
  • Name the solid. Calculate the base area and the volume. Label the answers
    7·1 answer
  • This is rlly easy but im just to lazy to answer it help pls ty
    9·2 answers
  • A souvenir postcard is 5 1/4 inches long and 31/2 inches wide what is the area of the postcard
    15·1 answer
  • What is f(x) = 2x2 + 28x – 5 written in vertex form? f(x) = 2(x + 7)2 – 19 f(x) = 2(x + 7)2 – 103 f(x) = 2(x + 14)2 – 14 f(x) =
    10·2 answers
  • What is 9 times 6 plus 7 minus 10?<br>​
    14·1 answer
  • TriangleACB~triangleEFD
    14·1 answer
  • Using traditional methods, it takes 11.5 hours to receive a basic driving license. A new license training method using Computer
    8·1 answer
  • At the Olympic level of competition, even the smallest factors can make the difference between winning and losing. For example,
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!