1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
4 years ago
5

Can someone help me please ?!?

Mathematics
1 answer:
N76 [4]4 years ago
3 0
A^4 / a  = a^3

b^-3 / b^-2 = b^(-3-(-2))  = b^-1  = 1/b


so the answer is a^3/b
You might be interested in
Which linear equations does the graph show the solution to? Select all that apply. y = 2x + 13 y = –x – 2 y = 3x – 5 y = negativ
salantis [7]

Answer:

y = 2x + 13

y = –x – 2

Step-by-step explanation:

The options are:

y = 2x + 13

y = -x - 2

y = 3x - 5

y= -(1/2)x + 6

y = -2x - 2

The graph is shown in the figure attached. There, point (-5, 3) is shown. Replacing it into the equations we get:

y = 2(-5) + 13  = 3    (so, it is a solution)

y = -(-5) - 2 = 3     (so, it is a solution)

y = 3(-5) - 5  = -20 ≠ 3   (so, it isn't a solution)

y= -(1/2)(-5) + 6  = 8.5 ≠ 3     (so, it isn't a solution)

y = -2(-5) - 2 = 8 ≠ 3     (so, it isn't a solution)

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is Alejandro's favorite color?
kykrilka [37]

Answer:

purple

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 pages every 1/5 hour in unit rates
Alecsey [184]

Answer:

30 <em>pages per hour</em>

Step-by-step explanation:

6 <em>pages per </em>1/5 <em>hour </em>

6 <em>x 5 = 30</em>

<em>1/5= </em><em>one whole would be five parts</em>

<em></em>

8 0
3 years ago
Find the common ratio of the following sequence:<br><br>192, -48, 12, -3, ...
pochemuha

Answer:

yess something i did recently

Step-by-step explanation:

-48/192=-1/4

6 0
2 years ago
What is the equivalent of 3/6
Maslowich
\frac{3}{6}^{/3}= \frac{1}{2}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nine less than a number is -24. Find what n is
    15·2 answers
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • Draw the 4th set in the pattern
    9·1 answer
  • What is the answer to question 3
    10·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Explain what the vertical intercept represents in this situation.
    11·1 answer
  • Question 13
    15·1 answer
  • A farmer is digging a ditch across his field.
    9·1 answer
  • Someone please help me ASAP because I am really stuck thank uuuuu!!!!!
    9·2 answers
  • Olly plans to purchase a watch with an original price of $78. The
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!