1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
9

A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $2.08.

Mathematics
2 answers:
Luda [366]3 years ago
5 0

Complete Question

A baker's dozen (13) of cookies is on sale  for $2.08. What is the cost of an individual  cookie?

Answer:

The cost of an individual cookie is $0.16

Step-by-step explanation:

Given

Specifically, it was stated that the baker's dozen is 13 pieces

Hence. A dozen cookies = 13 cookies

Price of a dozen cookies = $2.08

In other words, the price of 13 cookies is $2.08

To get the cost of an individual cookie, we have to divide the price of a dozen cookies by the number of cookies. This is calculated as follows:

Cost of Cookies = \frac{Price of Cookies}{Number of Cookies}

By Substituting the right values,

Cost of Cookies = \frac{Price of Cookies}{Number of Cookies}  

becomes

Cost of Cookies = \frac{2.08}{13}

Cost of Cookies = 0.16

Hence, the cost of an individual cookie is $0.16

poizon [28]3 years ago
4 0
So taking this as if there are 13 dozens of cookies. First we do 13 times 12 which would be 156 cookies in total. Then 156 cookies times 2.08 is 324.48
You might be interested in
Each picture shows a figure and its reflection. Which picture shows the line of reflection?
nikitadnepr [17]

Answer:

Bottom left

Step-by-step explanation:

The point of reflection is the bottom left one because when reflecting a figure in a line or in a point, the image is congruent to the preimage. A reflection maps every point of a figure to an image across a fixed line. The fixed line is called the line of reflection.

3 0
2 years ago
Nicole deposited $2,000 at 6% simple interest. How long will it be before she has $2,600 in her account?
coldgirl [10]
\bf \qquad \textit{Simple Interest Earned Amount}\\\\
A=P(1+rt)\qquad 
\begin{cases}
A=\textit{accumulated amount}\to &2,600\\
P=\textit{original amount deposited}\to& \$2,000\\
r=rate\to 6\%\to \frac{6}{100}\to &0.06\\
t=years
\end{cases}

solve for "t"
7 0
3 years ago
On his way to work a man notices that 9 of the 16 traffic lights are green. Is there a significance to say that these traffic li
azamat
I suppose they could be if there was a lot of traffic going in a certain direction to allow it to clear
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A van travels 154 km in 1/3/4 hours (one whole number three over four). Find its speed in km/h
zheka24 [161]

Answer:

88 hrs

Step-by-step explanation:

1/3/4 = 7/4hr ; 7/4 = 1.75hr (the number of hours used to travel for 154km)

154/1.75 = 88 (the number of km van travels per hour)

5 0
3 years ago
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE (ASAP)
sukhopar [10]

Answer:

what do you need help with

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Lynn works as a part-time vendor selling necklaces for $15 each and bangles for $10 each. She needs to earn a minimum of $300 pe
    8·2 answers
  • At midnight , the temperature in buffalo is 38.3 degrees Fahrenheit. Each hour the temperature decreases by 3.28. What is the te
    12·1 answer
  • A virus consists of ​
    6·1 answer
  • Help with setting up these two problems there 2 different problems
    9·2 answers
  • In her science classroom Jane noticed that the lengths (in inches) and the weights (in ounces) of the class's pet snakes were di
    6·2 answers
  • Explain the process for determining sales tax and total purchase price
    7·1 answer
  • Substances that are made of just one kind of atom are ____ .
    14·1 answer
  • Tell me something funny for brainliest.
    8·1 answer
  • Find each unit price. 5 used books for $9.45
    10·1 answer
  • A druggist needs 25 liters of a solution that is 16% iodine. She has one solution that is 12 % iodine and another that is 37 %.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!