1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
10

John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]3 years ago
5 0

john had 21.00After buying 2 notebooks he had 13.00

21-13= 8 / 2 =4 each notebook cost 4 dollars.

You might be interested in
Explain why Josue is correct?
alexgriva [62]
Because she did the math :)
4 0
3 years ago
If GEOM is a square, find m∠GQE.
Alexxandr [17]

Answer:

i think it is 180

Step-by-step explanation:

because 180 is the total degrees of a triangle

7 0
3 years ago
Please help me @marcthetutor please if you cpuld help me as welll anybody please help wuth thorough explaining will mark as brai
Hunter-Best [27]

Answer:

w=3

Step-by-step explanation:

(w+3)x2=4w

2w+6=4w

2w+6-6=4w-6

2w-4w=4w-6-4w

-2w=-6

-2w/2 = -6/2

w=3

7 0
3 years ago
PLS PLS PLS HELP I WILL GIVE BRAINLIEST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aleksandr [31]

Answer:

More context please

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What do the differences between the equation of a
EastWind [94]

Answer:

it tells u what color

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Bruce bought 3 2/5 lb of ground beef to make hamburgers to grill out of barbecue how many 1/4 pounds of hamburgers can he make
    14·1 answer
  • What's the solution of the system? 2x-y=-7
    10·2 answers
  • What is the radius of a circle of the circumference is 50.27 use 3.14 for pi
    6·1 answer
  • Is this a relation or a function explain your answer
    14·1 answer
  • Please help me I really need help. I will mark you brainliest​
    10·1 answer
  • What are the range and interquartile range of this set of data?
    15·1 answer
  • Place the two large triangles around the square to form a triangle, a parallelogram ,and a trapezoid .Please answer it step by s
    15·1 answer
  • PLEAS ASAP<br> i wanna sleep<br><br> im young<br> 30 POINTS
    6·1 answer
  • What is the price of a pair of jeans that was $45 and 6% tax was added to it? (SHOW ALL WORK)
    12·1 answer
  • What is 17/10 in it's simplest form
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!