1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
8

PLEASE HELP!! A pyramid with a rectangular base is stacked on top of rectangular prism. The height of the composite figure is 10

. The lengths of the rectangular base are 8 and 6 units. The height of the rectangular prism is 4.
Which expression represents the volume, in cubic units, of the composite figure?


One-third(8)(6)(6) + (8)(6)(4)

One-third(8)(6)(10) + (8)(6)(4)

(8)(6)(4) – (One-third)(8)(6)(6)

(8)(6)(4) – (One-third)(8)(6)(10)
Mathematics
2 answers:
Anna11 [10]3 years ago
4 0

Answer:

A) 1/3 (8(6)(6) + (8)(6)(4)

Step-by-step explanation:

Rectangular Prism: 8(6)(4)

Pyramid: 1/3 (8)(6)(6)

anygoal [31]3 years ago
3 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

i got it right on the test in ed

You might be interested in
Rita bakes cakes to earn money. She spent $30 for supplies to make 15 cakes. Which inequality shows how much Rita has to charge
Alex Ar [27]

First we have to see the formula of profit, which is

Selling \ price - cost \ price = profit

And it is given that profit should be atleast $150, that is

Profit  \geq  150 \\ Selling \ price - cost \ price \geq 150

Let Ritax dollars per cake, so for 15 cakes, she charge 15x .

And she epent 30 dollars for 15 cakes.

So we will get

15x-30 \geq 150

Adding 30 to both sides

15x \geq  180 \\ x \geq 12

Correct option is the second option .

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
frozen [14]
If a 16-fluid-ounce bottle of juice costs $2.00, the unit cost would be about $0.13 per ounce. 16/2=8, 1/8=0.125, 0.125=> $0.13.
7 0
4 years ago
Is VUW similar to<br> VXY? If yes,explain how you know. If no, explain<br> why not.
kakasveta [241]

Answer:

Yes, because m<UVW is congruent to m<XVY and m<VUW is congruent to m<VXY

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!
Aleonysh [2.5K]
In 4 days Bryn sells 24 tickets (50-26)
So in 1 day he sells 6 tickets --> B is right
The +33 in the equation means, that Eddie sold 33 tickets oon the first day
--> So C.) and D.) are right
When you replace the x in the equation with 1, you'll get the tickets, that eddie sold on the first day. --> y = 5 *(1)+33 = 38
38 tickets - 33tickets = 5 tickets ( the rise)
-->A.) is wrong, because Bryn sold two tickets more as Eddie per day

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tia performed an experiment in which she flipped a coin 100 times. The coin landed heads up 49 times and tails up 51 times. The
Snezhnost [94]

Answer:

100                  number of trials

49/100            experimental probability

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose we want to write 2/5
    11·2 answers
  • If you shift the quadratic parent function, f(x) = x2, left 12 units, what is the equation of the new function?
    15·1 answer
  • 280 is what percent of 400?
    6·2 answers
  • Find the area 19 in 12.6in 29.2 in
    8·1 answer
  • 5. The regular price of a Space Invader game is $52, but it is on sale. The discount is $13. What is percent discount is this?​
    6·1 answer
  • What is the value of the expression?<br><br> −4.2(0.35−3.5)
    7·1 answer
  • Identify the predictor variable and the response variable. A farmer has data on the amount of precipitation crops received and t
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!What has to be true if you want to solve a quadratic?
    13·1 answer
  • A family of 3 got 3 entrees, and 2 desserts, what is the probability that they might get the cake, and chicken dumplings?​
    14·1 answer
  • Hello! Need Help please need it now​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!