1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
3 years ago
14

Lina and Michael studied the data in the table. They each wrote an equation to represent the relationship between the number of

miles and the numbers of hours ridden by each bicyclist. Data : Miles, m ; Hours, h | 27m = 3h ; 45m = 5h ; 18m = 2h and 54m = 6h
Lina's equation: m = 9/h

Michael's Equation: h = 1/9m

The teacher said both of their answers were correct.. why?
Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
7 0

Answer:

10 seconds ago The graph represents Jason's weight loss over 5 months. ... 49 seconds ago Lina and Michael studied the data in the table. They each wrote an equation to represent the relationship between the number of miles and the numbers. of hours ridden by each bicyclist. Data : Miles, m ; Hours, ...

1 answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
X +(-5) = 4<br> Step by step equations and I want to give you guys points so yeah love you
lubasha [3.4K]

Answer:

X - 5 = 4

Step-by-step explanation:

lol love u too no homo

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are two pair fractions with common denominators for 3/5 and 3/4
diamong [38]
The cheap answer is, you simply "grab the denominator of one and multiply it times the other's top and bottom", so let's do so,

\bf \cfrac{3}{5}\cdot \cfrac{4}{4}\implies \cfrac{12}{20}\qquad \qquad \qquad \qquad \qquad \cfrac{3}{4}\cdot \cfrac{5}{5}\implies \cfrac{15}{20}
6 0
3 years ago
Please help, I am having trouble with this one :(
weeeeeb [17]

It should be 34.3 because I think you have to add up all the numbers

8 0
2 years ago
An 18 fluid ounce bottle of lotion costs $10.99, what is the price per fluid ounce?
irinina [24]

35

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
(answers asap) The cost for a personal fitness plan at gym A is $76.50 for 8.5 hours. At gym B the cost is $10.50.
dlinn [17]

76.50÷8.5=9


9 per hour


10.50÷9=1.67

1.67 hours for gym B i think

6 0
2 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt25" id="TexFormula1" title="\sqrt25" alt="\sqrt25" align="absmiddle" class="latex-formu
    14·2 answers
  • Which figure is a scalene triangle?
    5·2 answers
  • The graph of a quadratic function had a domain of
    11·1 answer
  • (Class 11 Trigonometry)<br>step by step explanation needed​<br>(will mark brainliest if it helps me)
    7·1 answer
  • What is the cost for a $1,200 washing machine
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME PLEASE HELP PLEASE
    8·1 answer
  • Which of the following ordered pairs represents a solution to the linear inequality y&gt;2x-3?
    11·1 answer
  • Name a pair of vertical angles
    13·2 answers
  • Emilia conducted an experiment with Growing crystals. At the beginning of the experiment, she had a crystal that measured 6MM. S
    5·1 answer
  • Please help me and explain the solution, my mom is going to give away my cat if I don't pass this.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!