1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
omeli [17]
3 years ago
14

A coyote had 10 pups in her third litter. It was twice as many as in her second litter, her second litter, and her second litter

had 3 more pups than her first. Find the number of pups in her litter

Mathematics
1 answer:
Yuki888 [10]3 years ago
6 0
A coyote had 10 pups in her third litter. (10)
It was twice as many as in her second litter,( 2( second litter) = third litter

her second litter had 3 more pups than her first.( first litter +3)=2nd litter

Find the number of pups in her litter

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=what%20%5C%3A%20is%20%5C%3A%204%20%5Cdiv%206%20-%2010%20%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title="
amm1812
The answer is -28/3 or 9.33333333333 have a great day also could I get brainliest
6 0
3 years ago
Which number line represents the solution to<br><br> W - 2 &lt; 8 ?
Umnica [9.8K]

Answer:

w<10

number -  A

(<) means "open circle to the left."

8 0
3 years ago
Brian purchased 4 items that were $1.00 each. The sales tax rate is 5.5%. How much was Brian's total bill including sales tax?
ad-work [718]
The answer will be $4.22
4 0
3 years ago
Point F is a centroid of the triangle BDE. If AB = 24 cm, what is BE?
Alex17521 [72]

Answer: i know this is way late, but it’s 48

Step-by-step explanation:

Since point A is the separation of BE, both sides of the separation are equivalent, the are congruent. Since AB=24, you add 24+24 to get 48.

(I also just answered this question on homework and got it right, this is just how I did it.)

4 0
3 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size &amp; P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you find the square root of a number?
    9·1 answer
  • A basketball coach asks half of his players to stretch before each game; the other players do not stretch. After a month of game
    8·1 answer
  • Below are two parallel lines with a third line intersecting them. Help me on this Geometry transversal angle!!​
    11·1 answer
  • Need help fast pls
    8·2 answers
  • Can someone help me find x
    11·1 answer
  • How many times does 88 go into 382?
    13·2 answers
  • Using 3.14 for 7, a sphere has a volume of 904.32 mm.
    8·1 answer
  • in the ratey the cat animation there is a guy who earns $10 per lawn complete the table below that represents money earned per l
    5·1 answer
  • The school is planning a field trip. there are 2652 students and 78 seats on each school bus. How many buses are needed to take
    12·1 answer
  • Factor 7x+21 using the gcf
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!