Answer:
True
Explanation:
A single use plan is basically a one time business transaction that is supposed to take place only once and should not be repeated in the future. In this case, the production plant has been used for more than 100 years, but once it is sold, its history and the company should no longer have any type of relationship with it.
Answer: Please refer to Explanation
Explanation:
Advise I would give.
1. The process for the collection of cash should be changed to bring in revenue faster. This can be done in a variety of ways,.
- By including in the terms of the contract that the service has to be paid for within a certain period such as a maximum of 4 weeks and then follow up each week on the customer so that they remember that they have a due bill.
- Giving payment based discounts such as a 5% discount if the service is paid for within a fortnight.
- Telling the customer to pay first, if not the full amount, at least a down payment with the total being settled at a later date.
These are but just some ways of getting the money faster but the bottomline is that payment needs to be received faster because the nurses are paid on a weekly basis.
2. Focus more on Patients with Insurance.
The company has a very low clientele base that use insurance and they should aim to increase that figure. This is because Insurance pays out timely and IHHPC will be sure that their payment will come because an Insurance company is bound by certain rules and regulations. For security of payments therefore, they should increase their insurance based clientele.
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
This isn't really a business question, but generally vegetables would be a healthier choice for a pizza topping instead of meats and cheeses.
The ability of Miguel to recall those brands of detergent is known as Retrieval set in marketing.
In marketing, the term "Retrieval set refers to series of brands that a consumer can recall from their memory whether they are making purchase or not".
Here, Miguel can easily call to his mind different brand of laundry detergents whether he is considering buying them or not.
The ability to recall those brands is known as Retrieval set in marketing.
Therefore, the Option A is correct.
Read more about this here
<em>brainly.com/question/8570566</em>