1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
12

Nicole works 50 hours a week and earns $25 per hour. Her company pays overtime of one and half times for all hours worked over 4

0 hours. What is her gross weekly pay?
Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
4 0
Her gross weekly pay would be $1375.

25 * 40 = $1000

time and a half means she would make $37.50 for the 10 hours overtime she works. 10 * 37.5 = 375

375 + 1000 = $1375
You might be interested in
Aaron tracks the time it takes him to mow lawns by writing coordinate points relating x, the time in hours it takes to mow a law
NARA [144]

Answer:

Slope of this line is given by:

<em>Aaron’s rate for mowing lawns is 0.5 acres per hour</em>

Step-by-step explanation:

It is given that time is tracked by Aaron related to x coordinate.

and the area of land mowed in acres is related to y coordinate.

Two of his points are given as:

(3, 1.5) and (5,2.5)

We know that the coordinates are represented in the form of (x,y)

i.e. first coordinate represents x coordinate and

second coordinate represents y coordinate.

So, it can be observed that:

x_1=3, y_1=1.5\\x_2=5, y_2=2.5

Change in x coordinate = x_2-x_1=5-3 = 2

i.e. total time taken is 2 hours.

Change in y coordinate = y_2-y_1=2.5-1.5 = 1

i.e. total land mowed taken is 1 acre.

In other words, <em>it takes 2 hours for Aaron to mow 1 acre of land.</em>

So, "option 1)  It takes Aaron about 1 hour to mow 2 acres." is incorrect.

<u>Rate of mowing</u> lawn is the <em>land mowed by Aaron in 1 hour</em>.

Land mowed in 2 hours = 1 acre

Land mowed in 1 hours = \frac{1}{2} acre i.e. 0.5 acre

Also, slope of a line is given as:

m = \dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Here y_2 - y_1 = 1

x_2 - x_1 = 2

As per formula:

m = \dfrac{1}{2} = 0.5

So, option 2) Aaron’s rate for mowing lawns is 0.5 acres per hour.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simple true and false question
Nesterboy [21]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
What is the answer to this <br> X^5×X^4
ANEK [815]

Answer:

X^9

Step-by-step explanation:

X^5 x X^4 = 9   its basically adding them

4 0
2 years ago
Can someone please help me with this problem?<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%28%20x%5E%7B2%7D%20%2B8x%2
hodyreva [135]
First, factor the expression on the top. What two numbers add to get 8 and multiply to 15? 5 and 3! so the top expression factors to (x+3)(x+5). You can cancel the x+3 from the denominator and end up with x+5. Make sense?
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain how you could use mental math to find a 15% tip for a $26 restaurant bill.
    9·1 answer
  • Two trains leave stations 442 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 95 miles per hour
    15·1 answer
  • How can you use mental math to determine if a ratio is simplified
    9·1 answer
  • 3.57 rounded to the nearest hundredth
    14·2 answers
  • Show how to solve the problem 378×6 Using Pl. value with regrouping explain how you knew when to regroup
    15·1 answer
  • (6,-2); y=-3X+4 write an equation of the line that passes through the given point andbis perpendicular to the grapg of the given
    11·1 answer
  • How do you write the logarithmic equation in exponential form when you use ln?
    8·1 answer
  • Please need help thank you
    13·2 answers
  • Michael used a ruler to measure the length of a rope and he found that it was 7 ½ feet long. What is the length of that rope in
    11·1 answer
  • Peter brought chocolate and vanilla cupcakes to school for his birthday. 2 students picked a vanilla cupcake and 23 students pic
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!