1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
8

If sum is 5 and 5=1/1-r find r

Mathematics
2 answers:
zhuklara [117]3 years ago
8 0
5 that’s your answer
uranmaximum [27]3 years ago
6 0
The answer is in the image if you have any doubt send me message

Hope my answer is helpful to you
Thanks you

You might be interested in
Explain how to use the regression calculator to make a reasonable prediction.
Naddika [18.5K]

Given bivariate data, first determine which is the independent variable, x, and which is the dependent variable, y. Enter the data pairs into the regression calculator. Substitute the value for one variable into the equation for the regression line produced by the calculator, and then predict the value of the other variable.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Re-write the equation 2x-4y=8 in slope intercept form
Nady [450]
Subtract the 2x and divide by -4. y=1/2x-2 or y=x/2-2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to divide 33 photos into two groups so that the ratio is 4 to 7
velikii [3]
The ratio 4 to 7. would be 12 and 21
5 0
3 years ago
The answer is 2.95 (correct to 2 decimal places)
Ulleksa [173]

Answer:

2.947

2.946

2.948

2.949

2.945

Step-by-step explanation:

all decimal points are 5 or greater so you round up.

6 0
3 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Using this nomogram, what is the magnitude of an earthquake that is 500 km from a seismic station and has an amplitude of 0.2 mm
    6·1 answer
  • Can you please help me on 2,3,4, and 5? I will mark the brainliest plus 12 points for answering.
    15·1 answer
  • Given the sequence 2, 10, 50, 250,......where x = 0, 1, 2, 3,....., what is the first term?
    5·2 answers
  • 5th Grade Math Help!​
    12·2 answers
  • A radio station spends 1/4 of each 24 hours on public service announcements. How much time is spend on public service announceme
    5·1 answer
  • What's the mean of 20,12,29,15,49?
    6·1 answer
  • Which number is equivalent to 3 exponent 4 over 3 exponent 2
    15·2 answers
  • Simplify the expression. show each step. -5 x 1 x 11 x 4
    6·2 answers
  • The price of nails, n, is $1.29 per pound, the price of washers, w, is $0.79 per
    9·1 answer
  • how do I put -1.2 on a number line?how do I put -3.25 on a number line?how do I put 0.5 on a number line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!