1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
3 years ago
9

Your bowl contains 8 red balls, and 9 blue balls, and you draw 4 balls. in how many ways can the selection be made so that at le

ast one of each color is drawn?
Mathematics
1 answer:
kumpel [21]3 years ago
5 0
<span>Your bowl contains 8 red balls, and 9 blue balls, and you draw 4 balls. in how many ways can the selection be made so that at least one of each color is drawn.</span>
You might be interested in
Which power of 2 is equal to this expression: (2•2•2)-2
zhenek [66]
2^3 is equivalent because if you count the number of twos there are in the parentheses its 3.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mina has 5 more marbels than Kirsty
Alja [10]
Equations: m = k + 5 k = s + 2 m + k + s = 30 ----------------------- Substitute for "m" and for "s":: k+5 + k + k-2 = 30 3k +3 = 30 3k = 27 Kirsty has 9 marbles --- Mina has 9+5 = 14 marbles Seb has 9-2 = 7 marbles
6 0
3 years ago
A 9-pack of greeting cards costs $13.48. What is the unit price, rounded to the nearest cent
IgorLugansk [536]

Answer:

13.50

Step-by-step explanation:

this is the answer to this question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK BRAINLIEST Triangle KON is dilated with a center at the origin and a
alexdok [17]
The answer is c: 0,6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Savannah bought a book for 85% of the original price. By what percent of the price was the book reduced
agasfer [191]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

100-85=15

100%= the total cost of the book

85%= price she bought it for

15%= the percentage the book was reduced by

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rachel works a day job and an evening job. She works 77 hours every two weeks. The ratio of the hours she works at her day job t
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINIEST!!
    8·2 answers
  • If 6 people in the United States each eat the average amount of popcorn for 5 years, how many quarts of popcorn will they eat.
    14·1 answer
  • Sell more than you buy and prosper. If you export more than you import, you will be rich.
    12·1 answer
  • Would C(m)=6x+25 domain be best represented by integers whole numbers rational numbers or real numbers
    10·1 answer
  • What value is equivalent to 4 + 3(10 − 2^3)?<br> A) 8 <br> B) 10 <br> C) 11 <br> D) 12
    6·2 answers
  • Can someone please do 41 and 45???? Thanks!!!
    10·1 answer
  • Plz answer this im desperate and uhm...marking brainliest.......plz help i will do anything u want help me!!!
    10·2 answers
  • the base of the pyramid is square.each side of the base is 24 inches. what is the diagonal of the square base
    5·1 answer
  • Kayden wants to ride his bicycle 29.5 miles this week. He has
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!