1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
2 years ago
5

770 is 70% of what number?

Mathematics
1 answer:
Andreyy892 years ago
3 0

Answer:If you are using a calculator, simply enter 770×100÷70, which will give you the answer.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ben rolls two number cubes. What is the probability that the sum of the numbers he rolls is less than 6
kotegsom [21]
The numbered cubes might be referring the dice. We know that there are 36 ways of dice will occur.
Take the unique list of the following pair for which the sum is less than 6, and these are
(1,1) (1,2) (1,3) (1,4) (2,1) (2,2) (2,3) (3,1) (3,2) (4,1)
Therefore there are 10 possible ways we could get.
In probability, it is a ratio of the successful outcomes over the total number of possible outcomes.
P = 10/36 = 5/18
8 0
3 years ago
A fitness club charges $25 per month as well as a one-time $80 fee of all new members which equation represents the cost in doll
madam [21]

Answer: So if you want to find the total cost (c) for a certain number of months (m) and it costs $35 per month, you just need to multiply the number of months by the cost per month. So

35m=c

If you want to see the units cancel

($35/month)(months)=$

The months will cancel out, and you will be left with total dollars.

Not sure about the second part of your question, but if you wanted to figure out how much it would cost to be a member for 6 months, you would just plug in 6 for m.

35(6)=c

c=210

So $210

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Math help on questions #4 and #5
Vanyuwa [196]
<h3>Answer:</h3>

4. -3

5. 3

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

4. For x > -2, the value of a is the slope of the line. The line goes down 3 units for each 1 to the right, so the slope is -3/1 = -3. Then a = -3.

___

5. The ordered pair (h, k) is typically used to name the point to which a function is translated. The vertex of the function f(x) = |x| is (0, 0). When it is translated to (h, k), the function becomes ...

... q(x) = |x -h| +k

If the new vertex is (3, 0), then h = 3 and k = 0. This is consistent with the equation shown. (k = 0 means q(x) = |x -h|.)

7 0
3 years ago
Use the given minimum and maximum data​ entries, and the number of​ classes, to find the class​ width, the lower class​ limits,
Gennadij [26K]

Using proportions and the information given, it is found that:

  • The class width is of 14.375.
  • The lower class limits are: {19, 33.375, 47.750, 62.125, 76.500, 90.875, 105.250, 119.625}.
  • The upper class limits are: {33.375, 47.750, 62.125, 76.500, 90.875, 105.250, 119.625, 134}.

-------------------------

  • Minimum value is 19.
  • Maximum value is of 134.
  • There are 8 classes.
  • The classes are all of equal width, thus the width is of:

W = \frac{134 - 19}{8} = 14.375

-------------------------

The intervals will be of:

19 - 33.375

33.375 - 47.750

47.750 - 62.125

62.125 - 76.500

76.500 - 90.875

90.875 - 105.250

105.250 - 119.625

119.625 - 134.

  • The lower class limits are: {19, 33.375, 47.750, 62.125, 76.500, 90.875, 105.250, 119.625}.
  • The upper class limits are: {33.375, 47.750, 62.125, 76.500, 90.875, 105.250, 119.625, 134}.

A similar problem is given at brainly.com/question/16631975

6 0
3 years ago
Help show the work for <br> 5.2 divide by 0.13
aivan3 [116]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

0.13 ⟌5.2 (We can move 0.13 over two spots)

13⟌520 (We move the decimal two spots because of previous)

We have

    ₄ ₀

13⟌520

  - 52

______

      0 0

       - 0

   ______

          0

So 40 is our final answer.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please Help!!! Its due Monday!!!
    13·1 answer
  • What is the value of d?
    9·2 answers
  • The quotient of a number and 5 is 17
    14·1 answer
  • If the cost for manufacturing x units of a certain product is given c=x^2 +25x +30 find the number of units manufactured at a co
    12·1 answer
  • Add 2 1/4 hours to 6 hours 20 minutes please show the work
    15·2 answers
  • If 3x + 5y = 2 and 2x - 4y = 20, what is 5x - y?
    8·1 answer
  • 1. 9 <br> 2. 6 <br> 3. 3<br> 4. 81<br> Help plz giving out brianlest and god bless you
    10·2 answers
  • Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?
    15·2 answers
  • Which two quantities form a proportional relationship?<br><br> pls help asap ignore the answer i put
    11·1 answer
  • 1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!