1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fantom [35]
4 years ago
14

What is the formula for this?

Mathematics
2 answers:
Butoxors [25]4 years ago
6 0
I hope this was useful for you :)

answer:∠ABC≈37.1º

borishaifa [10]4 years ago
5 0
The area of a triangle is: 1/2bh

You might be interested in
The frog jumped 7/8 of a foot on the first jump and 2/3 of a foot on the second
Marina86 [1]
He jumped 1.542 feet
7/8 + 2/3
5 0
3 years ago
Jack reads his book for 8 minutes before school and 10 minutes after school. He attends school Monday through Friday. Which equa
sweet-ann [11.9K]

Answer:

<h2>90 min or 1hr 30 mins</h2>

Step-by-step explanation:

Even though the options to choose from are not given in this question we can try and lay our hand on the most likely equation for the number of minutes Jack reads his book.

firstly on a daily Jack reads a total of = 8+10 = 18 mins

He attends school from Mon- fri = 5 days

Now on a weekly basis jack reads = 5*18

in other words, the equation is simply the number of days times the time spent to read his book per day

hence this is  = 90 min or 1hr 30 mins

5 0
4 years ago
The model represents an equation.
madreJ [45]

Answer:

9/5

Step-by-step explanation:

solve the original equation for x

-4× + 3 = 1x +(-6)

-1x

-5x + 3 = -6

-3

-5x = -9

/-5

x = 9/5

CHECK

-4(9/5) + 3 = 1(9/5) +(-6)

-21/5 = -21/5

8 0
3 years ago
Why is nobody helping me?? please help
AleksandrR [38]
The probability is 6/9 or 66.6%
7 0
3 years ago
A baseball team has $1,400 to buy baseball uniforms. Each uniform costs $124. Does the team have enough money to buy 11 baseball
seraphim [82]
The uniforms will cost 1,360, so yes they have enough money to buy 11 uniforms. 
Hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need more help please
    12·2 answers
  • Does anyone know this?
    14·1 answer
  • Can someone help me please :))?
    5·1 answer
  • Find the area of the figure below by first finding the areas of the rectangle and triangle.
    12·1 answer
  • Please help me with numbers 4-7. I missed class that day and I'm very confused on the topic. I've tried to look up how to do it
    15·1 answer
  • Given: ΔABC, AB = BC = AC = a. Find: The area of ΔABC
    15·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • A number n is multiplied with —9 to give 63. Find the value of n.
    7·2 answers
  • PLEASE HELP, 40 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • In 2014, adele sold 2,500,000 records. In 2015, she sold 90% of the number of records she sold in 2014. In 2016, she sold 80% of
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!