1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
9

Simplifying radicals with variables and exponents

Mathematics
1 answer:
mamaluj [8]3 years ago
7 0
For example, if the question is to simplify square root x^7, you do 7/2=3......1
so the answer would be x^3 times square root x
You might be interested in
Identify a pair of parallel lines in the given figure.
Alenkasestr [34]
Parallel Lines: lines in a plane which do not meet. they do not intersect at any point, so your answer is B.
7 0
3 years ago
Find the value of each variable
mina [271]

Answer:

x = 16  y= 16√3

Step-by-step explanation:

we know that a angle is 60 degrees. Thanks to this information we can say that x is half the hypothenuse, so is value is 16.

y can be express as √3/2 x 32 = 16√3

7 0
2 years ago
The Lamaster family is a family of five people. They have used 4,885.78 gallons of water so far this month. They cannot exceed 7
oksian1 [2.3K]

Let X be the amount of water one person can use.

Multiply that by 5 people to get 5X

That amount plus what they already used ( 4885.78) needs to be less than or equal to the amount they are limited to ( 7250.50 ).

Now write out the equation to get : 5x + 4885.78 ≤ 7250.50

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I NEED THE ANSWER
katovenus [111]
I think A is the answers
5 0
3 years ago
parsnips were priced at 3 pounds for $1.23 what was the price per pound? how much would 10 pounds of parsnips cost?
Yakvenalex [24]

Answer:

The answer is $4.10

Step-by-step explanation:

If 3 pounds = $1.23

1 pound =1.23/3

= 0.41

Therfore 10 pounds = 10× 0.41 = $4.10

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Let f(x)=x2−2x−4 . What is the average rate of change for the quadratic function from x=−1 to x = 4?
    9·2 answers
  • A square has side length of 8 in. If the area is multiplied by 36, what happens to the side length? HELP PLEASE!!
    8·1 answer
  • A can of soda in 1972 costs $0.15, by 2012 it cost $1.35 find the rate at which the cost of a can of soda increases over this ti
    12·1 answer
  • Gcf of 30x^2 and 45x^5
    14·2 answers
  • Describe the transformation
    12·1 answer
  • There are 23 teacher in a school. How many students are there in the school, in equivalent ratio​
    9·1 answer
  • Factorise the following questions
    11·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • 3x4.-4<br> 5x3 - 2x2<br> 4x3 + 6x<br> ?<br> 4x4 - 2x2 – 3x
    10·1 answer
  • Carl ordered a refrigerator that weigh 192 pounds
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!