Answer:
35 cones
Step-by-step explanation:
21 x $2.50
=52.5
52.5/$1.50
= 35 small cones he can buy
Answer:
Stratified Sampling
Step-by-step explanation:
Since Keri divides the day into different strata and each unit is selected from each strata randomly. So, it is Stratified Sampling.
Further, In Stratified Sampling population is divided into several groups such that within the group it is homogeneous and between the group it is heterogeneous. And now a selection of each stratum and unit has an equal chance of selection.
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
Simplify the following:
((36/2)/(3×9))/2
((36/2)/(3×9))/2 = 36/(3×9×2×2):
36/(3×9×2×2)
36/9 = (9×4)/9 = 4:
4/(3×2×2)
4/2 = (2×2)/2 = 2:
2/(3×2)
2/(3×2) = 2/2×1/3 = 1/3:
Answer: 1/3
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!