1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
14

Read the scenario. The citizens of Country D have noticed that the average prices of most goods within their nation have begun t

o rise. At the same time, employers are not raising wages at the same rate. The combination of these challenges has resulted in a decrease in overall demand, causing a decline in GDP. According to the scenario, what is the greatest economic challenge that Country D is facing? unemployment stagflation high production high wages
Business
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
5 0

Answer:

stagflation

Explanation:

This country is undergoing a process of stagflation, which is the combination of stagnation in economic activity and high inflation. The recipe for stagflation is exactly as described. Decrease in real wages caused by the inflation process and decrease in consumption because agents are becoming poorer and more fearful about the future.

You might be interested in
Which statement best defines a grant? A grant is an educational plan in which students alternate between studying for school and
damaskus [11]

Answer:

The correct answer would be option C, A Grant is money given by an organization for a specific purpose.

Explanation:

A grant is basically the amount of money which a Government or any other institution gives to someone or some organization or institution to serve a specific purpose. Grants are usually given for Educational purposes, Business Growth purpose, or to serve the under privileged people. Grants are not loans. Loans are required to be paid back but grants are not required to be given back to the lender. Grants are given to encourage growth and help people in raising from the bottoms.

3 0
2 years ago
Craigmont uses the allowance method to account for uncollectible accounts. Its year-end unadjusted trial balance shows Accounts
Slav-nsk [51]

Answer:

$4,710

Explanation:

The computation of bad debts expense adjusting entry is shown below:-

Bad debts expense adjusting entry = Sales + Uncollectible allowances - Balance in allowance for doubtful accounts

= ($1,175,000 × 0.5%) - $1,165

= $5,875 - $1,165

= $4,710

Therefore for computing the bad debts expense adjusting entry we simply applied the above formula.

The adjusting entry is shown below:-

Bad Debt A/c Dr, $4,710

     To Allowance for Doubtful Debts $4,710

(Being bad debt account is recorded)

5 0
3 years ago
Several years ago, John purchased 2,000 shares of Red Corporation's § 1244 stock from Mark for $40,000. Last year, John sold one
irga5000 [103]

$17,000 amount of loss can John can deduct for the current year

Explanation:

Given,

John paid 2,000 worth of Red Corporation's $1244 share

Mark for $40,000

Mike for $12,000

John sold the remaining assets of Red Company for $3,000.

John has a typical risk of $17,000 ($3,000 – $20,000) for the current year.

The given statement is False.

John did not purchase the stock from Red Corporation; thus, he will not have a balance of $1244.

He does have a long-term capital risk of $17,000.

6 0
3 years ago
Who is you guys favorite celeberity
Nady [450]

Answer:

will smith

Explanation: will smith duhh

7 0
3 years ago
The company has an opportunity to sell 40,000 additional units at $13 per unit. The additional sales would not affect its curren
artcher [175]

Answer:

Yes, the company should accept the offer.

Explanation:

The company should accept the offer as it increases income by $44,000.

Additional volume computations:Additional sales revenue = 40,000 units @ $13 = $520,000

Materials cost per unit = $800,000 / 400,000 units = $2 per unit

Labor cost per unit = $1,600,000 / 400,000 units = $4 per unit

Direct materials = (40,000 × $2) = $80,000

Direct labor = (40,000 × $4) = $160,000

Incremental overhead = $400,000 × 16% = $64,000

Incremental administrative = $172,000 (given).

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Airbase is a consumer electronics company known for its affordable mobile devices that follows a cost-leadership strategy. In th
    14·1 answer
  • All of the following course requirements must be completed to earn a bachelor's degree at most four-year colleges except
    12·2 answers
  • Janice developed a media plan for a client that recommended 10 commercials in a television program that delivered 4 million targ
    8·1 answer
  • The owner of a single-family house in which he lives wants to sell. If he does not use discriminatory language in advertising, h
    5·1 answer
  • Ella has an offer to buy an item with a sticker price of $12,300 by paying $420 a month for 36 months. What interest rate is Ell
    8·2 answers
  • On September 15, 2021, Oliver's Mortuary received a $3,600, nine-month note bearing interest at an annual rate of 14% from the e
    12·1 answer
  • Sampson Co. sold merchandise to Batson Co. on account, $46,000, terms 2/15, net 45. The cost of the merchandise sold is $38,500.
    8·1 answer
  • Exxon has the following capital structure: the firm issued 6 million shares of common stock with the stock price in c), the firm
    15·1 answer
  • Subject: Accounting
    11·2 answers
  • What happens to the total surplus in a market when the government imposes a tax?.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!