1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
14

Please answer asap question attached, its not too hard

Mathematics
2 answers:
My name is Ann [436]3 years ago
8 0

Answer: Rectangle

Step-by-step explanation:

zlopas [31]3 years ago
5 0

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

You might be interested in
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
The product of five rational numbers is positive. At most, of these rational numbers can be negative
Ivanshal [37]

Answer: A. 1

Step-by-step explanation:

sorry if im wrong

5 0
3 years ago
What is quotient of 6 1/4 divided by 5/8
lara31 [8.8K]

Answer: The quotient = 10

Step-by-step explanation: A quotient is the result you get when a number is used to divide another number. e . g.

6¹/₄  ÷ ⁵/₈ ( where 5/8 is  the divisor )

First convert 6¹/₄ to improper fraction

                       =   25/4 ÷ 5/8

                       =   25/4 × 5/8

                       =    10

The quotient  =   10.

NOTE:  The 5/8 changed to 8/5 because when dividing fractions, immediately you applied the multiplication symbol, the denominator of the divisor becomes the numerator and vice versa

7 0
3 years ago
You earned $204 from your job last week. You have two relatives with birthdays coming up and you want to
horrorfan [7]

Answer: $62

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that someone earned $204 from a job last week and has two relatives with birthdays coming up and wants to

spend the same amount on each of them but still wants to have $80 left.

To calculate the amount of gift spent on each, we have to deduct $80 from $204 firstly. This will be:

= $204 - $80

= $124

This means that the person will spend $124 on both of them, then we divide $124 by 2. This will be:

= $124/2

= $62

The amount spent on each gift will be $62.

7 0
3 years ago
Write an equation for the parabola who’s vertex is at (3,6) and which passes through (4,4)
Gekata [30.6K]

Problem

Solution

For this case we know that the vertex is given by (3,6) and the genera equation for a parabola is given by:

y= a(x-h)^2 +k

Where h = 3, k=6 and replacing we have:

y= a(x-3)^2 +6

And we can find the value of a with the point given x= 4, y=4

4= a(4-3)^2 +6

4= a +6

a= 4-6=-2

And the correct equation would be:

d. y= -2(x-3)^2 +6

4 0
11 months ago
Other questions:
  • QUICK QUICK QUICK QUICK PLEASE! 1 MIN ONLY! 4 QUESTIONS TO ANSWER PLEASE ANSWER THEM IN ORDER WITH A EXPLANATION! NOTE: READ CAR
    9·2 answers
  • Pt 2 1-7, please help
    15·1 answer
  • How to change a decimal into a hole number
    10·1 answer
  • Arun is twice as old as Shreet 5 years ago his age was three times shree age find their present ages​
    13·2 answers
  • A town in east Texas received 10 inches of rain in two weeks. If it kept raining at this rate for a 31−day month, how much rain
    6·1 answer
  • How can you find 75% of any number?
    11·2 answers
  • Which lines must be parallel? <br><br> A)r and s<br> B)p and q<br> C)p and r<br> D)q and s
    13·2 answers
  • =1/3(3w - 12)= 1/6( 24-6w)
    8·2 answers
  • An important factor in selling a residential property is the number of times real estate, agents show a home. A sample of 21 hom
    8·1 answer
  • What is the range of A piecewise function g of x, where part 1 is x squared plus 5 for x greater than 2 and part 2 is 2 times x
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!