$8.00/10 kg equals $0.80/kg
Answer: A. 1
Step-by-step explanation:
sorry if im wrong
Answer: The quotient = 10
Step-by-step explanation: A quotient is the result you get when a number is used to divide another number. e . g.
6¹/₄ ÷ ⁵/₈ ( where 5/8 is the divisor )
First convert 6¹/₄ to improper fraction
= 25/4 ÷ 5/8
= 25/4 × 5/8
= 10
The quotient = 10.
NOTE: The 5/8 changed to 8/5 because when dividing fractions, immediately you applied the multiplication symbol, the denominator of the divisor becomes the numerator and vice versa
Answer: $62
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that someone earned $204 from a job last week and has two relatives with birthdays coming up and wants to
spend the same amount on each of them but still wants to have $80 left.
To calculate the amount of gift spent on each, we have to deduct $80 from $204 firstly. This will be:
= $204 - $80
= $124
This means that the person will spend $124 on both of them, then we divide $124 by 2. This will be:
= $124/2
= $62
The amount spent on each gift will be $62.
Problem
Solution
For this case we know that the vertex is given by (3,6) and the genera equation for a parabola is given by:
y= a(x-h)^2 +k
Where h = 3, k=6 and replacing we have:
y= a(x-3)^2 +6
And we can find the value of a with the point given x= 4, y=4
4= a(4-3)^2 +6
4= a +6
a= 4-6=-2
And the correct equation would be:
d. y= -2(x-3)^2 +6