1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
2 years ago
6

Find the unit price. ​$3.06 for 17 bananas

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]2 years ago
6 0

$0.18 because $3.06 is for 17 bananas so you divide 3.06 by 17

you will get 0.18 per banana

You might be interested in
ANSWER PLEASSSSSSSSSSSE
kolezko [41]

Answer:

The answer is A hope this helps

Step-by-step explanation:

3x^2+14x+16=0

(3x+8)(x+2)=0

x=-8/3 or -2

7 0
3 years ago
George wishes to increase the percent of acid in 50ml of a 15% acid solution to 25% acid, how much pure acid must he add?
sdas [7]
I think u will need to add 5ml acid into the solution to get 25% acid

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isaac has a piece of rope that 5 yards long. Into how many 1/2 - yard pieces of rope isaac can cut?
Trava [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

So there are 5 pieces of rope, if you cut them all in half then that would double the number.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help solve for r algebra
bija089 [108]

Answer:

\frac{20}{7}

Step-by-step explanation:

Multiply both sides by 7 to get rid of the denominator on the Right Side (RS). Do the same for the left side (LS) by multiplying both sides by 5 to get:

7r=4(5)

Simplify: 7r=20

Divide both sides of the equation by 7 to get: r=\frac{20}{7}

6 0
3 years ago
A flower vendor sells roses for 50 cents each. how much does she pay per flower if she makes $6.00 on every $20 worth sold
kkurt [141]

We are given

selling price of one flower is $0.50

so, SP=0.50

Let's assume

she sold 'n' flowers to get $20

so, total amount she get after selling 'n' flowers is

=0.50*n

=0.50n

This is supposed to be $20

so, we can set it equal to 20

20=0.50n

now, we can solve for n

we get

n=40

we are given

she makes $6.00 on every $20 worth sold

so, we can find cost of 40 flowers is 20-6

total cost is 14

or cost of 40 flowers is $14

now, we can find cost of one flower

CP=\frac{14}{40}

CP=0.35

so, cost of each flower is 35 cents...............Answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A bicyclist travels 60.0 kilometers in 3.5 hours. what is the cyclist's speed?
    5·2 answers
  • What's is the quotient of 2.56 = 0.4?
    14·2 answers
  • According to a Niclsen survey, 92% of consumers around the world say that they trust recommendations from
    8·1 answer
  • Planes A & B are shown. If a new line, p, is drawn parallel to line l, which statement is true?
    7·1 answer
  • QUESTION 10
    12·1 answer
  • sam and cliff are both saving money. sam starts with 20$ and save 10$ per week. cliff starts with 50 and saves 7$ per week. when
    7·2 answers
  • Give the domain and range of each relationship. Determine whether or not each relationship is a function.
    13·1 answer
  • Choose the expression that is NOT equivalent to the following expression:
    13·1 answer
  • Please Help me pleaseeeeee
    6·1 answer
  • HELPPPPP!!!!!!!! (explanation needed too)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!