1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
6

Find the unit price. ​$3.06 for 17 bananas

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]3 years ago
6 0

$0.18 because $3.06 is for 17 bananas so you divide 3.06 by 17

you will get 0.18 per banana

You might be interested in
Luis earns a base salary of $150 every week with an additional 14% commission on everything he sales Luis sold $6050.00 worth of
Yakvenalex [24]
His total pay was $997.

We use the equation
y=150+0.14x 
to represent this, were y is his total pay and x is the amount of sales he has.  Using our information, we have

y=150+0.14(6050) = 150+847 = 997
5 0
3 years ago
What is the product (-6a^3b+2ab^2)(5a^2-2ab^2-b)
frutty [35]

-30a^5b+12a^4b^3+16a^3b^2-4a^2b^4-2ab^3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is this answer??
kolbaska11 [484]
1.2 * 10^-5 * 1.5 * 10^-4

= 1.2 * 1.5 * 10^-5 * 10^-4

=  1.8 * 10^-9

Its A

8 0
3 years ago
1)5/8 equals 10/?
erastovalidia [21]
1) 16
2) 2
3) 6
4) 70
5) 9
6) 15
7) 20
7 0
3 years ago
How many square feet of outdoor carpet will need for this hole?
Dmitriy789 [7]

Answer:

42 ft², IF that side is 6ft, it was cut off in the picture. (I can rework if it isn't 6ft.)

Step-by-step explanation:

Break it down into individual shapes. All of my work is on this sheet.


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the maximum or minimum value of the parabola.<br> y = –2x^2 – 16x + 20
    10·2 answers
  • How do you do factor x²-49?
    10·1 answer
  • Can someone help me on 10 and 11 please
    10·1 answer
  • What is the range of the following data set?<br> Data Set: 15, 20, 7, 8, 3, 15, 32
    14·1 answer
  • What is 500 divided by 56?
    9·2 answers
  • All of the following words mean the same thing as conservation except
    7·2 answers
  • Terri buys ounces of chocolate chips. She uses ounces in a recipe. How many ounces of chocolate chips does she have left?
    14·2 answers
  • There are 598,500 employees in USA. Round the numbers to give place value and explane why two ansvers are same?
    15·2 answers
  • Stuart is considering a 3/27 balloon mortgage with an interest rate of 4.4% to
    9·2 answers
  • Teresa worked 18 hours at a day-care center as a volunteer. This represents 60% of her school's
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!