1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
4 years ago
8

Does claire have a net gain or a net loss what amount

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]4 years ago
7 0
<span>(Net) Income - Expenses = Net Gain/Loss Net gain is: when the remainder of money calculated is a positive number. Net loss is: when the remainder of money calculated is a negative number. Expenses are: money that is spent on a variety of things.</span>
You might be interested in
Please HELP ASAP!!! The dot plot show the number of hours teenagers spent on two different websites last week. Which statement i
Delvig [45]

Answer:

(F.) the mode of the data for website K is greater than the mode of the data from website L

Step-by-step explanation:

Mode simply means the parameter that occurs the most.

In website K, the one that occurs the most is 8 hours while in website L, the one that occurs the most is 2 hours.

This means that mode of website K is greater than that of website L.

Thus,statement F is correct

Range is the difference between the highest value and the lowest value..

For website K, Range = 14 - 1 = 13

For website L, Range = 13 - 1 = 12

Thus,range of both websites are not the same and as such statement G is wrong.

For a symmetrical distribution, the left and right hand sides of the centre value line of the distribution have to mirror each other.

In this case neither website K nor L have that. Thus, statement H is not correct.

Skewed to the left means that more o

dot points are found to the left of the graph.

For website L, more dot points are located to the left while for website K, it's not the case. Thus, statement J is not correct

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
William has 8 1/4 cups of fruit juice.  If he divides the juice into 3/4 cup servings, how many servings will he have?
nikdorinn [45]

Answer: 11 servings

Step-by-step explanation:

To get the number of servings, all we need to do is divide 8 1/4 by 3/4

converting 8 1/4 to improper fraction will yield 33/4

8 1/4 ÷ 3/4

=33/4 ÷ 3/4

= 33/4 ÷ 4/3

The 4 at the numerator will cancel the 4 at the denominator. we will be left with;

=33/3 =11

Therefore, there will be 11 servings.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle X Y Z is shown. Line Z X is extended through point W to form exterior angle W X Y.
Y_Kistochka [10]

Answer:

C: m∠WXY + m∠YXZ = 180°

Step-by-step explanation:

edu is annoying to do, i got you :)

4 0
3 years ago
Pls help fast i dont get this
IrinaVladis [17]
For the first one it is the fourth one 15/x
4 0
3 years ago
Hook wants to set aside $2000 this year for a vacation. She plans on saving $48 dollars each week. There are 52 weeks in a year.
Doss [256]
I think it is reasonable. She will have extra cash (almost $500) but that isn't a bad thing when you are going on a vacation. 

If you need to know how to do it, what I did was take the $48 and the 52 weeks and multiply them together to get $2,496.... But if you think in your own opinion it's not reasonable than say she could trim down her savings and only try to earn about 40 dollars each week; you get to the closer amount of $2,000 with $2,080...

I hope this helps. Choose for yourself though! <3 Good luck! (: 

3 0
4 years ago
Other questions:
  • A high school basketball player attempted 42 free throws in a season. An analyst determined that the player successfully made 5
    9·2 answers
  • Two examples of hundreds place
    6·1 answer
  • Of the 27 players trying out for the school basketball team, 8 are more than 6 feet tall and 7 have good aim. What is the probab
    12·1 answer
  • if a product is it in late you receive 8/9 of you earn points you receive 72 points on your Late project how many points did you
    11·1 answer
  • Simplify 2x^2 - x^2, not solving for c
    7·1 answer
  • NEED ANSWER ASAP!!!!
    5·2 answers
  • If angle X and Y are complementary angles, which of the following must be true?
    11·1 answer
  • A = 6 - b (isolate b)
    13·1 answer
  • Jessie estiments the weight of her cat to be 10 pounds the actual weight of the cat is 13.75 pounds fine the percent error
    13·1 answer
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!