1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
10

While shopping, Kyla found a dress that she would like to purchase, but it costs $52.25 more than she has. Kyla charges $5.50 an

hour for babysitting. She wants to figure out how many hours she must babysit to earn $52.25 to buy the dress. Kyla needs to work ________ hours to earn $52.25.
Mathematics
1 answer:
GenaCL600 [577]3 years ago
5 0
She should babysit for 9.5 hours
You might be interested in
Trinity collected 2,400 grams of pennies in a fundraiser. Each penny has a mass of 2.5 grams. How much money did Trinity raise?
sp2606 [1]

Answer:

960

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What would the circumference be of a circle if the radius is 3 units
MAVERICK [17]

If we have a circle with a radius of 3 we need to find the diameter of the circle.  Remember radius is half of the diameter.  So, the diameter is 6 units.

Use the circumference formula: C=3.14D

C=3.14(6)

C=18.84 units

7 0
3 years ago
A reason not to end it all (:
mixer [17]
You are everything, you are loved :)
4 0
2 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. What is the slope of a line containing the points (3,5),(4,7), and (5, 9)?
77julia77 [94]

Answer:

y=2x-1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of a product has been increasing each year.
    8·1 answer
  • What is the difference between 76.82 and 2.761?<br> 49.210<br> 74.679<br> 74.059<br> 79.581
    8·1 answer
  • How long will it take you to ski a distance of 36 miles at a speed of 3 miles per 30 minuets.
    14·2 answers
  • Please help with this asap ty ​
    11·1 answer
  • Francisco has a savings account balance of $2,033.88. The interest rate on the account is 2.9% compounded monthly. If he opened
    10·1 answer
  • 10 − 3(2a − 1) = 3a + 1
    11·2 answers
  • SOLVE: 3/4 x 4/5 = *
    12·1 answer
  • Someone plz help me I’m begging you I will give brainliest
    14·1 answer
  • Robert owns two dogs. Each day, one dog eats
    7·1 answer
  • The functions f and g are defined by f(x)=2x+1 and g(x)= 5x-1. find<br>a. fg(3)<br><br>​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!