1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
10

The cost of 3 burritos is $22.50. If the cost is proportional to the number of burritos ordered,which of the following prices is

not an equivalent rate?
A. 7 burritos for $51.50

B. 2 burritos for $15.00

C. 5 burritos for $37.50

D. 4 burritos for $30.00
Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]3 years ago
3 0

Answer:

A. 7 burritos for $51.50

Step-by-step explanation:

22.50/3=7.50

1 burrito cost $7.50

2 burritos will cost $15.00

2×7.50=15

5 burritos will cost $37.50

5×7.50=37.50

4 burritos will cost $30.00

4×7.50=30.00

However, 7 burritos will not cost $51.50 because 7×7.50=52.50 not 51.50

You might be interested in
Solve the system of equations by substitution 3x+y=9z
poizon [28]

Answer:

x = 1.27

y = 5.18

Step-by-step explanation:

to solve this system of  equation by simultaneous equation we say that let

3x+y=9.............................. equation 1

-5x+2y=4 .......................... equation 2

from equation 1

3x+y=9.............................. equation 1

y = 9 -3x.............................. equation 3

substitute the value of y = 9 -3x into equation 2

-5x+2y=4 .......................... equation 2

-5x + 2( 9 -3x) = 4

-5x + 18 - 6x = 4

collect the like terms

18 - 4 = 6x + 5x

14 = 11x

divide both side by 11

14/11 = 11x/11

x = 14/11

x = 1.27

put the value of x = 1.27 into  equation 3

y = 9 -3x.............................. equation 3

y = 9 - 3( 1.27)

y = 9 - 3.82

y = 5.18

<em>to check if you are correct put the value of x and y into either equation 1 or equation 2.</em>

<em>3x+y=9.............................. equation 1</em>

<em>3( 1.27) + 5.18 = 9</em>

<em>3.81 + 5.18 = 9</em>

<em>9 = 9</em>

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I NEED AN ANSWER :( Use the relationship between the angles in the figure to answer the question.
m_a_m_a [10]
The answer is C. x + 49 + 28 = 180
4 0
3 years ago
4) Find m.
Alja [10]

Answer: QP=11.18cm;

m=Q42*;m<R=48*

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
PLEASE HELP IM SO STUCK 20 POINTS
prohojiy [21]

Answer: X = 2

Step-by-step explanation: The correct answer to this question is that x=2. Regardless of what point you go to on the line, it always has a value of 2 because it is going vertically (up and down) at 2.

5 0
3 years ago
I am factor of 12. The other factor is 3. What number am I
Goryan [66]
12*3= 36

12 and 3 could be factors of 36.

I hope this helped you! <3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ANSWER FAST Jill had the following scores on her math quizzes 20 ,40, 40, 40 ,60 ,60 ,60 ,60 ,80, 80
    15·1 answer
  • ADDING FRACTIONS WITH LIKE DENOMINATOR<br> 5/12+3/12<br> DO YOU KNOW THE ANSWER?
    15·2 answers
  • PT=7x-24 and TQ=6x-2, Find PT.
    8·1 answer
  • Evaluate the expression if a = 2.<br><br> 5a4 <br><br> A. 30 <br> B. 40 <br> C. 60 <br> D. 80
    12·1 answer
  • Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her Valentine party if the cupcakes cost $0.33 each and the punch co
    8·1 answer
  • Solve the equation – 2 =<br> k + 7
    8·2 answers
  • if f(x) = (see picture lol) complete the following statement (round your answer to the. nearest hundredth
    12·1 answer
  • Cliff has r quarters. Express the value of the quarters in cents
    6·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • Paul, Colin and Brian are waiters.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!