1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Len [333]
3 years ago
13

Assuming purchase costs are declining and a periodic inventory system is used, determine the statements below which correctly de

scribe what is happening to cost of goods sold under FIFO, LIFO and weighted average cost flow methods. (Check all that apply.) A. Companies using LIFO will report the smallest cost of goods sold B. Companies using FIFO will pay higher taxes than companies using LIFO, assuming all else being equal companies using FIFO will report the bhest gross profit and net income. C. Weighted average cost of goods sold will be between FIFO and LIFO costs of D. goods sold. companies using FIFO will report the smallest cost of goods sold.
Business
1 answer:
choli [55]3 years ago
8 0

Answer:

Explanation:

 The first statement is Incorrect that Companies using LIFO will report the smallest cost of goods sold. Rest all the three statements that have been provided are correct.

Statement A - Incorrect

Statement B – Correct

Statement C – Correct

Statement D – correct the goods sold. companies using FIFO will report the smallest cost of goods sold.

You might be interested in
What is the main advantage for businesses that participate in the globalized market?
Likurg_2 [28]

Answer:

A is your answer

Explanation:

can i get brainiest

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
When the consumer price index falls, the typical family has to spend fewer dollars to maintain the same standard of living. True
MariettaO [177]

Answer:

True

Explanation:

Consumer price index measures the changes in price level of a basket of goods.

If consumer price index falls if means price level has fallen , goods become cheaper and the same amount of money can buy more quantities of goods and services.

Conversely if consumer price index rises, price level has increased, goods and services become more expensive and more amount of money would be needed to maintain the same level of consumption.

CPI is calculated as cost of basket of goods in a given year / cost of basket of goods in a base year

I hope my answer helps you

7 0
3 years ago
ATTENTION I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
Katyanochek1 [597]
I can help ya I will email u the answer
4 0
3 years ago
Assume that you are working for a manufacturing company in the United States that hopes to sell its products throughout the worl
Nostrana [21]

The correct matches are the following.

1. Increasing the number of products your company exports from the United States to Canada without tariffs that could hurt profits. = e) NAFTA.

2. Resolving an issue that involves rules of trade that are impacting your business as you try to increase distribution to several markets in Africa. = b) World Trade Organization.

3. Selling your products to an expanding middle class of consumers in Guatemala. = d) DR-CAFTA

4. Problems selling to Japanese consumers due to the instability of the exchange rate between American and Japanese currencies. c) International Monetary Fund.

5. Allowing your manufacturing plant in Spain to quickly reduce barriers in its efforts to market and sell products in France. = a) European Union.

Knowing these organizations and their main functions will help you to understand foreign trade, its characteristics in a b¿globalizaed world, and the peculiarities according to each region. Every trade agreement has its details and you want to become an expert in the region you choose to maximize your sales and profits.

That is why many countries associate in trade agreements, as is the case of NAFTA, the North America Free Trade Agreement signed by Mäxico, the United States, and Canada, now turned into USMCA, the United States, México, and Canada Agreement.

8 0
3 years ago
Andrews Corp. ended the year carrying $33,836,000 worth of inventory. Had they sold their entire inventory at their current pric
mamaluj [8]

Answer:

Revenue could be of amount $33,836,000

Explanation:

As the selling price is not given in the question, only the cost of the inventory is given, So,

We assume that the Sales quantity is X and the Selling Price per unit be Y

Then,

Sales = X × Y                              ............... Equation (1)

Less : COSG = $33,836,000     ................ Equation (2)

Net Income = 1 - 2

If the selling price is equal to the cost of the inventory which is $33,836,000. So, the only revenue which is to be added is the amount of $33,836,000.

Note: It totally depend or grounded on the Sales value.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Doromo Inc., a leading manufacturing company, introduced a new product into the market. As a part of this process, the managemen
    14·2 answers
  • ______ within the marketing channel can provide efficiencies and economies of scale as channel members take on tasks that best u
    8·2 answers
  • For an investment to be classified as a current​ asset, A. the investment must be easily convertible to cash. B. the investor mu
    5·1 answer
  • g if 1 British pound can be exchanged for 180 cents of U.S. currency, what fraction should be used to compute the indirect quota
    13·1 answer
  • Which of the following lists correctly identifies a few of the basic elements all market economies share?
    15·2 answers
  • The balance sheet of Indian River Electronics Corporation as of December 31, 2017, included 12.25% bonds having a face amount of
    5·1 answer
  • Which management theory was based on understanding each part of a task, selecting the right workers, providing adequate training
    10·1 answer
  • 4d. Calculate how much profit Khalifa will make in six months.
    15·2 answers
  • Maple Farms, Inc. v. City School District of Elmira. Read the summary of the court opinion. Could something like this bankrupt a
    14·1 answer
  • Consider a product with a daily demand of 400 units, a setup cost per production run of $100, a holding cost per unit of $24.00,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!