Keep in mind you would need a total of 120 ounces.
A: Corn cereal comes in 12 oz boxes and the person used 5 boxes, thus taking 60 oz away from the total, leaving 60 oz. Next, you’d have to divide 60 oz by 4 (since that’s how many boxes of wheat cereal were used). Resulting in a wheat box being worth 15 ounces!!
B: 12c+ 15w= 120 (c= corn cereal, w= wheat cereal)
C: 5 boxes of corn cereal with 4 boxes of wheat cereal; 0 boxes of corn cereal with 8 boxes of wheat cereal; 10 boxes of corn cereal with 0 boxes of wheat cereal.
Answer:
The correct answer would be D) 4.8x + 1.2 = 3.6; x = 0.5 mile
Step-by-step explanation:
This is because laps would be the dependent variable, so we know the number of them (4.8) would be multiplied by the variable (x). We also know that 1.2 is the constant. Now we can solve to make sure this is the right equation.
4.8x + 1.2 = 3.6
4.8x = 2.4
x = 0.5
Yes because
Kate: 3X2 = 6
Jake: 3X2 = 6
Emily: 3X2 = 6
add all of those together and you get 18
Answer:
x = -45
Step-by-step explanation:
Isolate the variable, x. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Multiply 5 to both sides:
(x/5) * 5 = (-9) * 5
x = -9 * 5
x = -45
x = -45 is your answer.
~
Answer:
$195.00
Step-by-step explanation:
perimeter is 54 feet
area is 152 
54' * $1.50 = $81.00
152/8 = 19 bags of mulch needed
19*$6.00= $114.00
$195.00 you get away from the store for under 200 :P
P.S. since you said you'll do anything, send me $1,000,000.00 dollars :D