Answer:
Ex: $12 is dollars .25 would be cents = $12.25
Step-by-step explanation:
Attention:THIS IS PART B <em>ONLY!</em>
First,find the unit rate.
35/2 and <em>x</em>/1
35 divided by 2 = 17.5 so the unit rate for J.K. is 17.5 pages per hour.
now,R.L.
45/3 and <em>x</em>/1
45 divided by 3 = 15 so the unit rate for R.L. is 15 pages per hour
now we need to divide 355 by 17.5 and divide it by 15.Whichever quotient is smaller,finishes the book first
355 divided by 17.5 = about 20 hrs----J.K.
355 divided by 15 = about 24 hrs-----R.L.
So,who read faster?
D. -4/3
Let's solve your equation step-by-step.
9x2+24x+20=4
Step 1: Subtract 4 from both sides.
9x2+24x+20−4=4−4
9x2+24x+16=0
Step 2: Factor left side of equation.
(3x+4)(3x+4)=0
Step 3: Set factors equal to 0.
3x+4=0 or 3x+4=0
x=
−4
/3
Hope This helps
Step-by-step explanation: Arrange the terms in ascending order: -7, -2/5, 3/9, 11/12.
Hope this helps! :D
-TanqR
A rotation maps a line to a line, a ray to a ray, a segment to a segment, and an angle to an angle.
A rotation preserves lengths of segments.
A rotation preserves measures of angles. Step-by-step explanation:
You Welcome :)!