Answer:
A = (cost per cup of coffee * number of cups) + balance
$15
Step-by-step explanation:
Given that :
Cost per cup of coffee = $1.50
Number of cups purchased = 4
Balance on card = $9
Let A = worth of gift card
A = (cost per cup of coffee * number of cups) + balance
A = (1.50 * 4) + 9
A = 6 + 9
A = $15
Answer:
x: -2
f(x): 1.5
x: 0
f(x): 0.5
x: 3
f(x): -1
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 0.5, or 1/2.
3/12 ÷ 6/12 = 1/2
Hope this helps!
<span>The "unit price" tells gives the cost per pound, quart, or other unit of a food package. If you compare the cost of the same unit of the same food you can save money. </span><span>
Different kinds of discounts will affect differently the total unit price of each size.</span>
Answer:
1/10
Step-by-step explanation:
2/5 a cup of sugar
1/2 a cup of flour
-Convert to 10ths:
4/10 of sugar, and 5/10 of flour.
Luke used 1/10 more flour than sugar.