1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
4 years ago
11

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

Mathematics
2 answers:
nikitadnepr [17]4 years ago
6 0
1.49/6=0.248 cents
3.59/13=0.276 cents
nikklg [1K]4 years ago
6 0
Choice A
$2.98/6=.497
$7.18/13=.552
You might be interested in
Sam ran 63,756 feet in 70 minutes. What is Sam’s rate in miles per hour?
MArishka [77]

Answer:

63756/70=910.8 ft per minute

The choice is in order so just make the lines straight

Please mark brainliest

6 0
3 years ago
What’s the converse of the statement???
BARSIC [14]
B would be the answer
5 0
3 years ago
Which integer is closest to 0 on the number line?<br> a. –7<br> b. –2<br> c. 1<br> d. 3
Lemur [1.5K]
-7 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1  2  3  4  5  6  7

Now you can tell me wich is the closest number.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hari bought a shirt for Rs 320 and sold it for Rs 365 to Ram calculate his profit or loss​
solmaris [256]

Answer:

profit=sp-cp

=365-320

=45#

7 0
3 years ago
A student correctly answered 35 of the 40 questions on a mathematics exam. What percent did she answer correctly?
GrogVix [38]

Answer:

87.5%

Step-by-step explanation:

To find a percentage of questions correct divide the number of correct answers by the total number of questions and then multiply that by 100.

(35/40)100=87.5

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Multiply. Write your answer in simplest form.
    9·2 answers
  • What does generalization mean in math
    11·1 answer
  • Two cards are drawn from a well shuffled standard deck of cards of cards. Match each scenario to its probability
    10·1 answer
  • What is the difference in the surface area of two cubes, one with edge 15 and one with an edge of 12
    8·1 answer
  • On a number line what is the distance between −61.5 and -23.4
    7·1 answer
  • What is the product of (4y-y)(9+4x+3y)​
    7·2 answers
  • Im giving extra points and brainliest
    7·2 answers
  • 7. How many servings could you make if you had 3/4 cup of diced onion?
    14·1 answer
  • Lance bought 4 tablets from his local computer store for $460. At this rate, how much would it cost to buy 9 tablets?
    13·1 answer
  • Your mother has a new cell phone.It comes with 18 applications already installed.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!