Answer:
Cereal B.
Step-by-step explanation:
To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.
Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce
Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce
So, cereal B is less expensive.
Answer:
<h2>
11.11 square yard </h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
charges=$90
installation=$9 per square yard
total cost of installation= $810
let x represents the number of square feet
Step two:
The expression for the installation cost is given as
810=9x+90------------1
solve for x, collect like terms
810-90=9x
720=9x
divide both sides by 9 we have
x=720/9
x=11.11 square yard
Answer:
34/24
Step-by-step explanation:
x-3/4+2/3=17/12
x-17/12=17/12
X=17/12+17/12
X=34/24