1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
3 years ago
8

What is linear combination?

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]3 years ago
4 0
In mathematics, a linear combination is an expression constructed from a set of terms by multiplying each term by a constant and adding the results (e.g. a linear combination of x and y would be any expression of the form ax + by, where a and b are constants)
You might be interested in
Jason needs to explain to his class how to use mental math to find the product of 400,000×50,000 how would u explain that
elena55 [62]
You  would do 5 times 4 which is 20. then count how many zero's there are and put them after the 20.
4 0
3 years ago
CAN SOMEONE PLZ ANSWER THIS ITS DUE AT 11:59 APRIL 11 2021 AND ILL MARK U BRAINLIST
Luden [163]

Answer:

answer is c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I'm in algebra 1 please help i'm so lost
9966 [12]

<span><span>3+<span>xx</span></span>=19 </span>

<span /><span><span><span>x2</span>+3</span>=19 </span>

<span /><span>x2+3−3=<span>19 </span></span>

<span><span>−3</span></span><span><span><span><span><span>x2</span>=16</span></span></span></span>

<span><span><span><span /><span>x=<span>±<span>√16</span></span></span></span></span></span>

<span><span><span><span><span><span /></span></span></span></span></span>x = <span><span><span><span>4‌</span>‌ or </span>‌</span>‌x </span>= <span>−<span>4</span></span>

6 0
3 years ago
Plz help ASAP <br> I need it yo
Natali [406]

Answer:

c!!

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Unit rate $20 for 3 pies sold
rjkz [21]

Answer:

20 over 1 = 3 pies of gold

Step-by-step explanation:

In a unit rate , the number in the denominator is always 1 . There's 20$ for 3 pies of gold.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a perimeter of 43feet and width of 7 feet. Find the length
    8·2 answers
  • Help on section A :)
    7·1 answer
  • Express this equation in logarithmic form.<br><br> y = b^x
    14·1 answer
  • A car gets 27 mile per gallon of gas. How far will it go on 12 gallons?​
    9·1 answer
  • there are 3 blue balls, 5 red balls, and 2 white balls in a bag of balls. If a person selects two of the balls, what is the prob
    13·1 answer
  • Solution to 2x+120=x-40
    10·1 answer
  • Help me please I need help
    12·1 answer
  • X 2x+24<br> Equation <br> Plz help
    9·2 answers
  • 9/32 - 1/16<br><br>O 5/16 <br>O 7/32<br>O 1/4​
    9·1 answer
  • A nonnative fern species is introduced into an area and quickly begins to spread. The number of plants can be modeled by
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!