Well, right now we would have to convert. So there are 16 ounces inn 1 pound. First we would have to multiply 16 times 4 to see how many ounces. 16 times 4 = 64 ounces. Now let's see how many POUNDS is 48 ounces. We would have to divide 48 by 16, which is 3, so it would be 3 pounds. Now we would have to find the unit rate of both sides. So we would do 12 divided by 4 which equals 3, so it's $3 for every pound. Now we must find the unit rate of the other given option. We'll do 6 divided by 3, (because 48 ounces is equivalent to 3 pounds), and that'll be 2, so it's $2 for every pound. Now, we'll have to go with the cheaper option, because it'll be the better deal, and that deal is..................... 48 oz for $6. I hope I helped, and PLEASE choose my answer as the Brainliest! Thank you! =D
So to answer the question, we'll first need to understand the conversion from ounces to pounds. In the U.S.A., 1 lb (pound) is the same as 16 oz (ounces). To approach this problem, we can either convert pounds to ounces or ounces to pounds, in order to better compare the two prices we're given. For this problem, let's convert the 4 lbs to oz.
We know that 1 lb = 16 oz so using multiplication, we can find that 4 lbs is: ⇒ <span>4 × 16 oz =</span> 64 oz.
Let's look at the problem again. We now see that the deal is either 48 oz for $6.00 OR 64 oz for $12.00. If we take the first part of the deal, 48 oz for $6.00, and multiply everything by 2, we can further see that the deal is now: 96 oz for $12.00 OR 64 oz for $12.00. We can now see that we get more quantity with the first deal.
First you turn the fractions into decimals then subtract it. After, you turn the decimal to a fraction but i am having a hard time doing that... the decimals by the way is 12.5 and 0.7 according to converters