1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
15

It's correct, the answer A is correct

Mathematics
1 answer:
galben [10]3 years ago
5 0
OK????????????????????????????
You might be interested in
Patel squeezed oranges so that his family could have fresh-squeezed juice for breakfast. He squeezed StartFraction 4 over 17 End
IgorC [24]

Answer:

\approx \frac{11}{40}

Step-by-step explanation:

Juice squeezed from first orange = \frac{4}{17} = 0.235

Juice squeezed from second orange = \frac{3}{10} = 0.3

Juice squeezed from third orange = \frac{9}{20} = 0.45

Juice squeezed from fourth orange = \frac{3}{11} = 0.27

Juice squeezed from fifth orange = \frac{7}{15} = 0.47

Total juice squeezed from all the five oranges = 0.235 + 0.3 + 0.45 + 0.27 + 0.47 = 1.725

Total juice to be squeezed = 2 cups

More juice required = 2 - 1.725 = 0.275 \approx \frac{11}{40}

Therefore, to make it 2 cups of orange juice for the family, about \approx \frac{11}{40} cups of more juice is required.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Create a real world right triangle in your notebook.<br><br> Answer this ASAP
MakcuM [25]
-- Draw a line, any length.
-- Draw another line, any length, that makes a square corner with the first one.
- Connect the open ends of the two lines to each other.
-- Bada-bing ! You have a right triangle. And it's in YOUR notebook.
5 0
3 years ago
Please answer this correctly
RUDIKE [14]

Answer:

11\dfrac{3}{8}\text{cm}

Step-by-step explanation:

1\dfrac{5}{8}+2\dfrac{9}{16}+2\dfrac{9}{16}+4\dfrac{1}{8}=11\dfrac{3}{8}

Hope this helps!

3 0
3 years ago
A meal at a restaurant cost $34.50, before tip. You decide to leave the server an 18% tip. What is your total bill?
anastassius [24]
The tip is $6.21

with that being said, 34.50 + 6.21 = 40.71

the total cost is $40.71
3 0
3 years ago
(05.07 MC)
True [87]
I think 10.24 sq. ft
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me with at least one of these!!
    8·1 answer
  • A box is filled with 8 blue cards, 6 red cards, and 6 yellow cards. A card is chosen at a random from the box. What is the proba
    13·1 answer
  • Ten runners join a race. In how many possible ways can they be arranged as first, second, and third placer? Pls answer
    14·2 answers
  • The prices of two radios are in the ratio x:y
    15·2 answers
  • Use the scale to help you solve the equation and find the value of x. Enter the
    8·2 answers
  • YEAR 9 MATHS- PLEASE HELP
    7·2 answers
  • Many schools have a regular outdoor school one day a week.
    14·1 answer
  • Yeah please help
    13·2 answers
  • At Color City Art Supply, Regan is deciding which painting kit to buy. She typically uses acrylic paints but is thinking of star
    15·2 answers
  • Pls help me with this question it’s math look at the pic
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!