The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
68
Step-by-step explanation:
First you multiply 8 and 4 to get 32 and that shows you how many campers have agreed to help. Next you have to subtract 32 from 100 to know how many more people you need.
4/6=0,66=66% i think this is right?
The circles B and D are similar since the radius of the former is as twice as the radius of the latter.
<h3>Are the two circles shown in the figure similar?</h3>
By geometry we know that circles are defined by only one characteristic: radius. If two circles are similar, then the radii must be <em>different</em>. After a quick look at the figure, we conclude that the radii are
and
. Hence, the circles B and D are similar since the radius of the former is as twice as the radius of the latter.
To learn more on similarity: brainly.com/question/12670209
#SPJ1
Answer:
10 + 20 + 2
Easy, make it easy to do mentally than add the remaining